APC NetShelter Soundproof Racks deploy quickly, quietly, and securely into offices and retail spaces without drawing attention or disrupting business. This sound dampening rack achieves 18.5db(A) of noise reduction. The aesthetically pleasing design blends seamlessly into any office environment. Sturdy and durable, this IT rack can support heavy equipment, even in transit. Integrated cable managers and brush strips organize cords and keep airflow clear and efficient. It comes with preinstalled APC NetShelter Basic PDU model EPDU1016B. Thermostat controlled cabinet fans will efficiently reject 1.2kW of heat. Locking doors helps secure IT equipment and prevent unwanted access.
APC by Schneider Electric NetShelter 17U Enclosed Cabinet Rack Cabinet for Server – 482.60 mm Rack Width – Maple
APC by Schneider Electric NetShelter 17U Enclosed Cabinet Rack Cabinet for Server – 482.60 mm Rack Width – Maple – 840 kg Static/Stationary Weight Capacity
- Casters feature for better items, valuables, equipment organisational, storage, placement reliance
- Comes in maple colour for an elegant and fashionable look
- Rack Cabinet allows quick and easy retrieval of your items with better organising and feasible mounting
- Server application, usage for easy accessibility with items, valuables, equipment organisational, storage, placement convenience
Out of stock
£2,223.29 Exc. VAT / £2,667.95 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Application/Usage | Server |
|---|---|
| Cable Length | 2468.88 mm |
| Features | Casters |
| Rack Type | Enclosed Cabinet |
| Mounting Location | Horizontal |
| Mounting Preference | No Preference |
General Information
| Product Type | Rack Cabinet |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AR4017IA |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | APC NetShelter Soundproof Racks deploy quickly, quietly, and securely into offices and retail spaces without drawing attention or disrupting business. This sound dampening rack achieves 18.5db(A) of noise reduction. The aesthetically pleasing design blends seamlessly into any office environment. Sturdy and durable, this IT rack can support heavy equipment, even in transit. Integrated cable managers and brush strips organize cords and keep airflow clear and efficient. It comes with preinstalled APC NetShelter Basic PDU model EPDU1016B. Thermostat controlled cabinet fans will efficiently reject 1.2kW of heat. Locking doors helps secure IT equipment and prevent unwanted access. |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | NetShelter Soundproof, 17U, Server Rack Enclosure, 230V, Maple |
| Product Line | NetShelter |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 144 kg |
|---|---|
| Rack Width | 482.60 mm |
| Rack Height | 17U |
| Height | 1005 mm |
| Width | 750 mm |
| Depth | 1130.4 mm |
| Static/Stationary Weight Capacity | 840 kg |
| Product Color | Maple |
| Color Family | Beige |
Related products
-
APC by Schneider Electric 1U Rack Shelf – 482.60 mm Rack Width – Black
Accessories £98.78 Exc. VAT / £118.54 Inc. VAT -
Schneider Electric NetShelter SX 42U Floor Standing Rack Cabinet for A/V Equipment – 482.60 mm Rack Width – Black
Accessories £1,285.48 Exc. VAT / £1,542.58 Inc. VAT

