This 2-component Fixed Rail Kit enables a wide variety of equipment to be rack mounted by providing 2 horizontal ledges on which to slide and place equipment. Note: requires the Netshelter CX Mini – 4 post 12U Rack Kit (AR4000MV12U) for installation.
“Logitech Camera Mount for Video Conferencing System – Black” has been added to your basket. View basket
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric Mounting Rail Kit for Server – Black
APC by Schneider Electric Mounting Rail Kit for Server – Black – 1 Each
Out of stock
£69.55 Exc. VAT / £83.46 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
AR4000MV-FR
Categories Accessories, Kits, Mounting Kits, Unifi Store
UPC/EAN Code:
0731304294146
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Miscellaneous
| Package Contents |
|
|---|---|
| Compatibility | NetShelter CX Mini Server Room |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
General Information
| Product Type | Mounting Rail Kit |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AR4000MVFR |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | This 2-component Fixed Rail Kit enables a wide variety of equipment to be rack mounted by providing 2 horizontal ledges on which to slide and place equipment. Note: requires the Netshelter CX Mini - 4 post 12U Rack Kit (AR4000MV12U) for installation. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | APC Mounting Rail Kit, AR4000MV-FR |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Product Information
| Device Supported | Server |
|---|
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 500 g |
|---|---|
| Height | 4.4 cm |
| Width | 10.8 cm |
| Depth | 59 cm |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
Related products
-
Logitech Camera Mount for Video Conferencing System – Black
Accessories £14.24 Exc. VAT / £17.09 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Mounting Bracket for PDU – Black
Accessories £87.84 Exc. VAT / £105.41 Inc. VAT

