An industry standard rack with the most standard features for speed of deployment and installation. Ready for low to medium density edge computing. Shorter height allows for deployment underneath cabinets, desks, in remote office branch office spaces for a secure and discrete solution for IT devices.
“AXIS Cable Tying” has been added to your basket. View basket
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric NetShelter SX 12U Floor Standing Rack Cabinet for Server, Storage – 482.60 mm Rack Width x 920.75 mm Rack Depth – Black
APC by Schneider Electric NetShelter SX 12U Floor Standing Rack Cabinet for Server, Storage – 482.60 mm Rack Width x 920.75 mm Rack Depth – Black – 1020.58 kg Dynamic/Rolling Weight Capacity – 1360.78 kg Static/Stationary Weight Capacity
- Comes in black colour to better suit your theme and style
- Floor Standing form factor allows hassle-free and easy usage with increased efficiency
- Rack Cabinet allows quick and easy retrieval of your items with better organising and feasible mounting
- Server application, usage for your items, valuables, equipment organisational, storage, placement convenience and ease
Out of stock
£739.76 Exc. VAT / £887.71 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
AR3103
Categories Accessories, Rack & Cabling, Rack Equipment, Unifi Store
UPC/EAN Code:
0731304347675
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Application/Usage | Server |
|---|
General Information
| Product Type | Rack Cabinet |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AR3103 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | An industry standard rack with the most standard features for speed of deployment and installation. Ready for low to medium density edge computing. Shorter height allows for deployment underneath cabinets, desks, in remote office branch office spaces for a secure and discrete solution for IT devices. |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | NetShelter SX 12U Server Rack Enclosure 600mm x 1070mm w/ Sides Black |
| Product Line | NetShelter SX |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 58.97 kg |
|---|---|
| Form Factor | Floor Standing |
| Rack Width | 482.60 mm |
| Rack Height | 12U |
| Height | 658 mm |
| Width | 600 mm |
| Depth | 1070 mm |
| Static/Stationary Weight Capacity | 1360.78 kg |
| Dynamic/Rolling Weight Capacity | 1020.58 kg |
| Rack Depth | 920.75 mm |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
Miscellaneous
| Assembly Required | Yes |
|---|
Related products
-
Schneider Electric NetShelter 42U Floor Standing Rack Cabinet for A/V Equipment – 482.60 mm Rack Width – Black
Accessories £1,785.33 Exc. VAT / £2,142.40 Inc. VAT

