This is a APC Replacement Battery Cartridge designed for complete compatibility with APC Easy UPS. APCRBCV208 7Ah 48Vdc replaceable battery is tested and approved for restoring the Easy UPS performance to its original specifications. The tower replaceable battery module is made of four cells. It is a VRLA replacement battery with a 2-year warranty. This RBC is compatible with Easy UPS SMV/SMVS 2000VA tower models.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric Battery Cabinet
APC by Schneider Electric Battery Cabinet – 7000 mAh – 48 V DC – Sealed Lead Acid (VRLA) – Valve-regulated
- 48 V DC battery can be used as a convenient spare, giving you peace of mind
- Offers easy access to battery terminals for maintenance purposes
- Sealed Lead Acid (VRLA) battery chemistry for your convenience and better usability
- Valve-regulated battery characteristics provide optimal charging results with added usability
Out of stock
£93.06 Exc. VAT / £111.67 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
APCRBCV208
Categories Power Equipment, Unifi Store, UPS Batteries
UPC/EAN Code:
0731304451105
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Battery Chemistry | Sealed Lead Acid (VRLA) |
|---|---|
| Output Voltage | 48 V DC |
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Battery Characteristics | Valve-regulated |
General Information
| Product Type | Battery Cabinet |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | APCRBCV208 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | This is a APC Replacement Battery Cartridge designed for complete compatibility with APC Easy UPS. APCRBCV208 7Ah 48Vdc replaceable battery is tested and approved for restoring the Easy UPS performance to its original specifications. The tower replaceable battery module is made of four cells. It is a VRLA replacement battery with a 2-year warranty. This RBC is compatible with Easy UPS SMV/SMVS 2000VA tower models. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Battery Cabinet |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Miscellaneous
| Compatibility | APC UPS |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 8 kg |
|---|---|
| Height | 130 mm |
| Width | 151 mm |
| Depth | 209 mm |
Related products
-
APC by Schneider Electric SURT192RMXLBP Battery Unit
Power Equipment £1,377.72 Exc. VAT / £1,653.26 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS Battery Unit
Power Equipment £2,828.43 Exc. VAT / £3,394.12 Inc. VAT

