Technical Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Hot Swappable | Yes |
| Battery Characteristics | Sealed/Maintenance-free/Leak Proof/User Replaceable |
| Maximum Battery Life | 5 Year |
| Minimum Battery Life | 3 Year |
General Information
| Product Type | Battery Unit |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | APCRBC158 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Replacement Battery Cartridge #158 |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Miscellaneous
| Compatibility | APC Back UPS Pro BX1000M UPS System |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 5.60 kg |
|---|---|
| Height | 76 mm |
| Width | 152 mm |
| Depth | 203 mm |

