This APC Replacement Battery Cartridge is specifically designed to be fully compatible with APC Smart-UPS line interactive. The 120V 5Ah VRLA battery is thoroughly tested to restore the UPS performance to its original specifications. The APCRBC117 battery comes with a 2-year return or replaceable warranty. To see the compatible UPS list, please click “View Compatible UPS Models”button in “Get Support” Section at APC.com
“APC by Schneider Electric SYARMXR3B3I Battery Cabinet” has been added to your basket. View basket
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric APCRBC117 Battery Unit
APC by Schneider Electric APCRBC117 Battery Unit – 120 V DC – Lead Acid – Spill-proof/Maintenance-free – Hot Swappable – 3 Year Minimum Battery Life – 5 Year Maximum Battery Life
- 120 V DC battery ensures a steady and constant electric supply to UPS
- Keeps your UPS up and ready for use at all times
- Once installed, it requires low maintenance
- Safer compared to other lead-acid batteries, while its spill proof design makes it the perfect power source for your critical devices
Availability: 69 in stock
Estimated Delivery: Thursday, 30th April
Future Stock on Order: 113
Due in Stock: 25/06/26
£357.59 Exc. VAT / £429.11 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
APCRBC117
Categories Power Equipment, Unifi Store, UPS Batteries
UPC/EAN Code:
0731304282679
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Hot Swappable | Yes |
| Output Voltage | 120 V DC |
| Battery Energy | 600 VAh |
| Battery Characteristics | Spill-proof/Maintenance-free |
| Maximum Battery Life | 5 Year |
| Minimum Battery Life | 3 Year |
General Information
| Product Type | Battery Unit |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | APCRBC117 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | This APC Replacement Battery Cartridge is specifically designed to be fully compatible with APC Smart-UPS line interactive. The 120V 5Ah VRLA battery is thoroughly tested to restore the UPS performance to its original specifications. The APCRBC117 battery comes with a 2-year return or replaceable warranty. To see the compatible UPS list, please click "View Compatible UPS Models"button in "Get Support" Section at APC.com |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | APCRBC117 |
| Product Name | UPS Replacement Battery Cartridge #117 |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Miscellaneous
| Compatibility | APC UPS:
|
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 22.27 kg |
|---|---|
| Height | 76 mm |
| Width | 203 mm |
| Depth | 584 mm |
Related products
-
APC by Schneider Electric SURTA48XLBP Battery Unit
Power Equipment £738.69 Exc. VAT / £886.43 Inc. VAT

