This is a APC Replacement Battery Cartridge designed for complete compatibility with APC UPS. APCRBC110 7Ah 12Vdc replaceable battery is tested and approved for restoring the UPS performance to its original specifications. The RBC is a VRLA battery with a 2-year warranty. This RBC is compatible with Back-UPS BV/BVX/BE/BX/BR models.
“APC by Schneider Electric Battery Unit” has been added to your basket. View basket
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric Battery Unit
APC by Schneider Electric Battery Unit – Lead Acid – Hot Swappable – 3 Year Minimum Battery Life – 5 Year Maximum Battery Life
- Offers a reasonable fit to your UPS
- Once installed, it requires low maintenance
- The battery can be mounted in virtually any position and has low self-discharge
Out of stock
Future Stock on Order: 3
Due in Stock: 20/05/26
£48.03 Exc. VAT / £57.64 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
APCRBC110
Categories Power Equipment, Unifi Store, UPS Batteries
UPC/EAN Code:
0731304248217
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Hot Swappable | Yes |
| Battery Energy | 84 VAh |
| Battery Characteristics | Spill-proof/Maintenance-free |
| Maximum Battery Life | 5 Year |
| Minimum Battery Life | 3 Year |
General Information
| Product Type | Battery Unit |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | APCRBC110 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | This is a APC Replacement Battery Cartridge designed for complete compatibility with APC UPS. APCRBC110 7Ah 12Vdc replaceable battery is tested and approved for restoring the UPS performance to its original specifications. The RBC is a VRLA battery with a 2-year warranty. This RBC is compatible with Back-UPS BV/BVX/BE/BX/BR models. |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | UPS Replacement Battery Cartridge #110 |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 2.20 kg |
|---|---|
| Height | 105 mm |
| Width | 151 mm |
| Depth | 65 mm |
Related products
-
APC by Schneider Electric Smart-UPS Battery Unit
Power Equipment £2,829.63 Exc. VAT / £3,395.56 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric SYBT9-B4 Battery Unit
Power Equipment £1,355.48 Exc. VAT / £1,626.58 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric SURT48RMXLBP Battery Unit
Power Equipment £917.35 Exc. VAT / £1,100.82 Inc. VAT

