APC offers power cords (also known as jumper cords), which provide connector options to fulfill a variety of power requirements. These power cords can also be used to connect your APC Rack-Mount PDU/Outlet Strip to a power source, such as an APC UPS, ATS, or separate branch circuit.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric AP9880 Standard Power Cord – 60.96 cm – Africa, Belgium, Bulgaria, Croatia, Czech Republic, Denmark, Estonia, France
APC by Schneider Electric AP9880 Standard Power Cord – 60.96 cm – Africa, Belgium, Bulgaria, Croatia, Czech Republic, Denmark, Estonia, France – 230 V AC – Black – 1 Pcs
Out of stock
£45.06 Exc. VAT / £54.07 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
AP9880
Categories Accessories, Power Cords, Unifi Store
UPC/EAN Code:
0731304198758
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | Standard Power Cord |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AP9880 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | APC offers power cords (also known as jumper cords), which provide connector options to fulfill a variety of power requirements. These power cords can also be used to connect your APC Rack-Mount PDU/Outlet Strip to a power source, such as an APC UPS, ATS, or separate branch circuit. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | AP9880 |
| Product Name | 2ft Power Cord |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Technical Information
| Localization | Africa |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 362.9 g |
|---|---|
| Cord Length | 60.96 cm |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
Power Description
| Voltage Rating | 230 V AC |
|---|
