General Information
| Product Type | PDU |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AP9572 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Basic Rack 3.68kVA PDU |
| Product Line | NetShelter |
| Product Series | Basic |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Input Voltage | 200 V |
|---|---|
| Output Voltage | 200 V AC |
| Input Voltage Range | 120 V AC - 230 V AC |
| Power Rating (VA) | 3.68 kVA |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 2 kg |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 0U |
| Cord Length | 2.50 m |
| Height | 620 mm |
| Width | 44 mm |
| Depth | 44 mm |
Technical Information
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C20 |
|---|---|
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Number of Protected Output Receptacles | 15 |
| PDU Type | Basic |
| Receptacle Detail | 15 x IEC 60320 C13 |

