APC Switched Rack Power Distribution Units (PDUs) enable advanced, user-customizable power control and active monitoring. Remote outlet level controls allow power on/off functionality for power cycling to remotely reboot equipment and restrict unauthorized use of individual outlets. Power sequencing time delays allow users to define the order in which to power up or down attached equipment to avoid circuit overload. Current metering provides real-time remote monitoring of connected loads with user-defined alarms to warn of potential circuit overloads. Users can access, configure, and control Switched Rack PDUs through secure Web, SNMP, Command Line Interface, or Telnet Interfaces which are complimented by APC Centralized Management platforms using InfraStruxure Central, Operations, Capacity, and Energy Efficiency. New AP8000 series Switched Rack PDUs include real power monitoring, a temperature/humidity sensor port, and locking IEC receptacles.
APC by Schneider Electric NetShelter AP8958EU3 PDU
APC by Schneider Electric NetShelter AP8958EU3 PDU – Switched – 1 x IEC 60320 C19 – 230 V AC Input – 200 V AC, 208 V AC Output – Rack-mountable
- 200 V AC output voltage for better reliance and maximum usability
- 230 V AC input voltage for optimal performance with maximum usability
- IEC 60320 C19 receptacle type to ensure maximum productivity with added feasibility
- With a built-in digital current meter avoid potential overloads via switched PDUs
Out of stock
£911.27 Exc. VAT / £1,093.52 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Miscellaneous
| Package Contents |
|
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
General Information
| Product Type | PDU |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AP8958EU3 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | APC Switched Rack Power Distribution Units (PDUs) enable advanced, user-customizable power control and active monitoring. Remote outlet level controls allow power on/off functionality for power cycling to remotely reboot equipment and restrict unauthorized use of individual outlets. Power sequencing time delays allow users to define the order in which to power up or down attached equipment to avoid circuit overload. Current metering provides real-time remote monitoring of connected loads with user-defined alarms to warn of potential circuit overloads. Users can access, configure, and control Switched Rack PDUs through secure Web, SNMP, Command Line Interface, or Telnet Interfaces which are complimented by APC Centralized Management platforms using InfraStruxure Central, Operations, Capacity, and Energy Efficiency. New AP8000 series Switched Rack PDUs include real power monitoring, a temperature/humidity sensor port, and locking IEC receptacles. |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | AP8958EU3 |
| Product Name | Switched Rack AP8958EU3 8-Outlets PDU |
| Product Line | NetShelter |
| Product Series | Switched |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
|---|---|
| Output Voltage | 200 V AC |
| Input Voltage Range | 200 V AC - 230 V AC |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 3.23 kg |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Height | 988 mm |
| Width | 56 mm |
| Depth | 46 mm |
Management
| Management | Protocols:
|
|---|
Technical Information
| Receptacle Type | IEC 60320 C19 |
|---|---|
| PDU Type | Switched |
| Receptacle Detail | 1 x IEC 60320 C19 |
Related products
-
APC by Schneider Electric SURT48RMXLBP Battery Unit
Power Equipment £915.39 Exc. VAT / £1,098.47 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Back-UPS BK650EI Standby UPS – 650 VA/400 W
General Purpose UPS £131.26 Exc. VAT / £157.51 Inc. VAT

