APC Metered Rack Power Distribution Units (PDUs) provide active metering to enable energy optimization and circuit protection. User-defined alarm thresholds mitigate risk with real-time local and remote alerts to warn of potential circuit overloads. Metered Rack PDUs provide power utilization data to allow Data Center Managers to make informed decisions on load balancing and right sizing IT environments to lower total cost of ownership. Metered Rack PDUs include real power monitoring, a temperature/humidity sensor port, locking IEC receptacles, and ultra low profile circuit breakers. Users can access and configure Metered Rack PDUs through secure Web, SNMP, or Telnet Interfaces which are complimented by APC Centralized Management platforms using InfraStruxure Central, Operations, Capacity, and Energy Efficiency.
APC by Schneider Electric NetShelter PDU
APC by Schneider Electric NetShelter PDU – Metered – 30 x IEC 60320 C13, 12 x IEC 60320 C19 – 230 V AC Output – 22 kW – Overload Protection – Rack-mountable
- 230 V AC output voltage for maximum dependability and added productivity
- IEC 60320 C13 receptacle type to ensure maximum productivity with added feasibility
- Monitor load level efficiently with PDU meter
Availability: 32 in stock
£1,607.25 Exc. VAT / £1,928.70 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Miscellaneous
| Package Contents |
|
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
General Information
| Product Type | PDU |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AP8886 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | APC Metered Rack Power Distribution Units (PDUs) provide active metering to enable energy optimization and circuit protection. User-defined alarm thresholds mitigate risk with real-time local and remote alerts to warn of potential circuit overloads. Metered Rack PDUs provide power utilization data to allow Data Center Managers to make informed decisions on load balancing and right sizing IT environments to lower total cost of ownership. Metered Rack PDUs include real power monitoring, a temperature/humidity sensor port, locking IEC receptacles, and ultra low profile circuit breakers. Users can access and configure Metered Rack PDUs through secure Web, SNMP, or Telnet Interfaces which are complimented by APC Centralized Management platforms using InfraStruxure Central, Operations, Capacity, and Energy Efficiency. |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Metered Rack 42-Outlets PDU |
| Product Line | NetShelter |
| Product Series | Metered |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
|---|
Power Description
| Output Voltage | 230 V AC |
|---|---|
| Power Rating (Watt) | 22 kW |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 8.72 kg |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Height | 1829 mm |
| Width | 56 mm |
| Depth | 51 mm |
Management
| Management | Protocols:
|
|---|
Technical Information
| Protection Type | Overload Protection |
|---|---|
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| PDU Type | Metered |
| Receptacle Detail | 30 x IEC 60320 C13 |
Related products
-
APC by Schneider Electric SURT192RMXLBP Battery Unit
Power Equipment £1,375.39 Exc. VAT / £1,650.47 Inc. VAT
