General Information
| Product Type | PDU |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AP8858 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | AP8858 |
| Product Name | Metered Rack AP8858 20-Outlets PDU |
| Product Line | NetShelter |
| Product Series | Metered |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Input Voltage | 200 V |
|---|---|
| Output Voltage | 100 V AC |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 2.93 kg |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 0U |
| Height | 902 mm |
| Width | 56 mm |
| Depth | 44 mm |
Management
| Management | Protocols:
|
|---|
Technical Information
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C20 |
|---|---|
| PDU Type | Metered |

