The APC Metered Rack PDU distributes reliable power within a rack through a single input and multiple output receptacles The AP8841 offers real-time remote monitoring of connected loads and user-defined alarms to help prevent circuit overloads that can cause accidental power loss to critical equipment The PDU can operate in a maximum ambient air temperature of up to 60
“APC by Schneider Electric Battery Unit” has been added to your basket. View basket
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric Metered Rack AP8841 PDU
APC by Schneider Electric Metered Rack AP8841 PDU – Metered – NEMA L6-30P – 200 V, 208 V Input – 200 V AC, 208 V AC Output – Overload Protection – 0U – 3 m Cord Length – Rack-mountable
- 200 V AC output voltage for maximum dependability and added productivity
- 200 V input voltage for better reliance and maximum dependability
- NEMA L6-30P plug/connector type for efficient connectivity and feasible power output
- You can always avoid potential overloads with PDU meter
Out of stock
£682.79 Exc. VAT / £819.35 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
AP8841
Categories PDUs, Power Equipment, Unifi Store
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | PDU |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AP8841 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | The APC Metered Rack PDU distributes reliable power within a rack through a single input and multiple output receptacles The AP8841 offers real-time remote monitoring of connected loads and user-defined alarms to help prevent circuit overloads that can cause accidental power loss to critical equipment The PDU can operate in a maximum ambient air temperature of up to 60 |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | AP8841 |
| Product Name | Metered Rack AP8841 42-Outlets PDU |
| Product Line | Metered Rack |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Input Voltage | 200 V |
|---|---|
| Output Voltage | 200 V AC |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 6.84 kg |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 0U |
| Cord Length | 3 m |
| Height | 1791 mm |
| Width | 56 mm |
| Depth | 44 mm |
Management
| Management | Protocols:
|
|---|
Technical Information
| Protection Type | Overload Protection |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA L6-30P |
| PDU Type | Metered |
Related products
-
APC by Schneider Electric SURT192RMXLBP Battery Unit
Power Equipment £1,375.39 Exc. VAT / £1,650.47 Inc. VAT


