General Information
| Product Type | PDU |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AP7820B |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Rack PDU, Metered, 1U, 12A/208V, 10A/230V, (8) C13 |
| Product Line | NetShelter |
| Product Series | Metered |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Input Voltage | 200 V |
|---|---|
| Output Voltage | 208 V AC |
| Input Current | 15 A |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.73 kg |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 1U |
| Cord Length | 1.98 m |
| Height | 44 mm |
| Width | 444 mm |
| Depth | 102 mm |
Technical Information
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C14 |
|---|---|
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| PDU Type | Metered |
| Receptacle Detail | 8 x IEC 60320 C13 |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
|---|

