- High Power Density
- Low Cost Power Distribution
- Toolless Mounting Capabilities
- Vertical Mounting Capabilities
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric NetShelter AP7555A PDU
APC by Schneider Electric NetShelter AP7555A PDU – Basic – 3 x IEC 60320 C13, 6 x IEC 60320 C19 – 230 V AC Input – 230 V AC Output – 22 kW – Rack-mountable
- 230 V AC input voltage for optimal performance with maximum usability
- 230 V AC output voltage for maximum dependability and added productivity
- IEC 60320 C13 receptacle type to ensure maximum usability and reliable power output
- With basic PDU it becomes the easiest way to distribute facility UPS or generator power to multiple rack loads
Out of stock
£776.78 Exc. VAT / £932.14 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
AP7555A
Categories PDUs, Power Equipment, Unifi Store
UPC/EAN Code:
0731304251255
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Miscellaneous
| Package Contents |
|
|---|
General Information
| Product Type | PDU |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AP7555A |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information |
|
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | AP7555A |
| Product Name | Basic Rack 9-Outlets 22kW PDU |
| Product Line | NetShelter |
| Product Series | Basic |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
|---|---|
| Output Voltage | 230 V AC |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 4.75 kg |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Height | 927 mm |
| Width | 55 mm |
| Depth | 88 mm |
Technical Information
| Protection Type | Overload Protection |
|---|---|
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| PDU Type | Basic |
| Receptacle Detail | 3 x IEC 60320 C13 |
Related products
-
APC by Schneider Electric SURT002 Isolation Transformer
Power Equipment £965.50 Exc. VAT / £1,158.60 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric SURT48RMXLBP Battery Unit
Power Equipment £915.39 Exc. VAT / £1,098.47 Inc. VAT

