The APC by Schneider Electric Basic Rack Power Distribution Unit (PDU) distributes power to devices in the rack.
“APC by Schneider Electric Basic Rack PDU” has been added to your basket. View basket
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric NetShelter AP6032A PDU
APC by Schneider Electric NetShelter AP6032A PDU – Basic – IEC 60309 32A – 4 x IEC 60320 C19 – 32 A – 230 V AC Input – 230 V AC Output – 0U/1U – Rack-mountable
- 230 V AC input voltage for better reliance and maximum dependability
- 230 V AC output voltage for better reliance and maximum usability
- IEC 60309 32A plug/connector type for efficient connectivity and feasible power output
- IEC 60320 C19 receptacle type to ensure maximum productivity with added feasibility
- With basic PDU it becomes the easiest way to distribute facility UPS or generator power to multiple rack loads
Out of stock
£153.71 Exc. VAT / £184.45 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
AP6032A
Categories PDUs, Power Equipment, Unifi Store
UPC/EAN Code:
0731304327820
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | PDU |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AP6032A |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | The APC by Schneider Electric Basic Rack Power Distribution Unit (PDU) distributes power to devices in the rack. |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | AP6032A |
| Product Name | Basic Rack PDU AP6032A |
| Product Line | NetShelter |
| Product Series | Basic |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
|---|---|
| Output Voltage | 230 V AC |
| Input Current | 32 A |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 2.78 kg |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 0U/1U |
| Height | 438.1 mm |
| Width | 43.6 mm |
| Depth | 92.9 mm |
Technical Information
| Protection Type | Overcurrent Protection |
|---|---|
| Plug/Connector Type | IEC 60309 32A |
| Receptacle Type | IEC 60320 C19 |
| PDU Type | Basic |
| Receptacle Detail | 4 x IEC 60320 C19 |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
|---|
Related products
-
APC by Schneider Electric SURT192RMXLBP Battery Unit
Power Equipment £1,375.39 Exc. VAT / £1,650.47 Inc. VAT
