Reliable rack power distribution designed to increase manageability and efficiency in the data center The output and input connections are (13) C13 Real-time remote monitoring of connected loads User-defined alarms warn IT and data center managers of potential circuit overloads to prevent accidental power loss to critical equipment.
“APC by Schneider Electric Back-UPS BK650EI Standby UPS – 650 VA/400 W” has been added to your basket. View basket
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric NetShelter AP6020A PDU
APC by Schneider Electric NetShelter AP6020A PDU – Basic – IEC 60320 C20 – 16 A – 100 V, 120 V, 200 V, 208 V, 230 V, 240 V Input – 120 V AC, 230 V AC Output – 1U – Rack-mountable
- 100 V input voltage for optimal performance with maximum usability
- 120 V AC output voltage for maximum dependability and added productivity
- IEC 60320 C20 plug/connector type for reliable, productive connectivity and optimal power output
- With basic PDU it becomes the easiest way to distribute facility UPS or generator power to multiple rack loads
Availability: 4 in stock
Estimated Delivery: Thursday, 30th April
Future Stock on Order: 14
Due in Stock: 04/05/26
£70.97 Exc. VAT / £85.16 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
AP6020A
Categories PDUs, Power Equipment, Unifi Store
UPC/EAN Code:
0731304327806
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | PDU |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AP6020A |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | Reliable rack power distribution designed to increase manageability and efficiency in the data center The output and input connections are (13) C13 Real-time remote monitoring of connected loads User-defined alarms warn IT and data center managers of potential circuit overloads to prevent accidental power loss to critical equipment. |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | AP6020A |
| Product Name | Basic Rack PDU AP6020A |
| Product Line | NetShelter |
| Product Series | Basic |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Input Voltage | 100 V |
|---|---|
| Output Voltage | 120 V AC |
| Input Current | 16 A |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.50 kg |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 1U |
| Height | 388 mm |
| Width | 44 mm |
| Depth | 93 mm |
Technical Information
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C20 |
|---|---|
| PDU Type | Basic |
Related products
-
APC by Schneider Electric SURT48RMXLBP Battery Unit
Power Equipment £915.39 Exc. VAT / £1,098.47 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric SURT192RMXLBP Battery Unit
Power Equipment £1,375.39 Exc. VAT / £1,650.47 Inc. VAT
