Battery Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Hot Swappable | Yes |
| Battery Size | 12V |
| Battery Capacity | 9000 mAh |
| Number of Batteries | 20 |
| Backup/Run Time (Half Load) | 16 Minute |
| Backup/Run Time (Full Load) | 5 Minute |
| Battery Characteristics | Sealed |
| Replaceable Battery | Yes |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
|---|---|
| Country of Origin | China |
General Information
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 9PX8KIRTNBP31 |
| Manufacturer Website Address | http://www.powerquality.eaton.com/UK/ |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Model | 9PX8KIRTNBP31 |
| Product Name | 9PX8KIRTNBP31 8kVA Rack/Tower UPS |
| Product Series | 9PX |
| Brand Name | Eaton |
Display & Graphics
| Display | LCD |
|---|
Power Description
| Input Voltage | 380 V AC |
|---|---|
| Output Voltage | 200 V AC |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Input Voltage Range | 305 V AC - 480 V AC |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Input Frequency | 70 Hz |
| Load Capacity (VA) | 8 kVA |
| Load Capacity (Watt) | 7.20 kW |
| Output Power Factor | 0.9 |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 88 kg |
|---|---|
| Form Factor | Rack/Tower |
| Rack Height | 6U |
| Height | 260 mm |
| Width | 440 mm |
| Depth | 700 mm |
Management
| Network Management | Network Card |
|---|
Technical Information
| Plug/Connector Type | Hardwired |
|---|---|
| Phase | Three Phase |
| Receptacle Type | Hardwired |
| Receptacle Detail | 1 x Hardwired |
| Efficiency Detail | 98% (ECO Mode) |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| USB (HID Compliant) Port | Yes |

