Amazingly Simple and Affordable Small Group Video Conferencing Has Arrived.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
Logitech BCC950 Video Conferencing Camera – 30 fps – Black – USB 2.0
Logitech BCC950 Video Conferencing Camera – 30 fps – Black – USB 2.0 – 1920 x 1080 Video – Auto-focus – Microphone
- 1920 x 1080 video resolution and 30 fps frame rate collectively preserve the colours and clarity to keep it close to reality
- Fast auto-focus of the camera makes quick adjustments as per the scene/motion changes
- Inside is the USB 2.0 interface that makes sure the webcam – computer connection is discernibly permanent without any disturbances
- The USB 2.0 port ensures smooth computer – webcam connection with its quick-fix facility
- Try out the webcam with 30 fps and live it up with the sublime display
- Video conferencing couldn’t get any better than it does with this built-in microphone webcam
- Webcams taken to a whole new level with auto-focus feature to let you enjoy using it from as close or far as you want
- With the cohesive microphone, the sound is clearly discernible, which adds as a bonus to the visuals
Availability: 15 in stock
Estimated Delivery: Monday, 27th April
Future Stock on Order: 6
Due in Stock: 29/04/26
£156.05 Exc. VAT / £187.26 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
960-000867
Categories Cameras & Optics, Consumer Electronics, Unifi Store, WebCams
UPC/EAN Code:
5099206038776
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Miscellaneous
| Package Contents |
|
|---|---|
| Device Supported | Computer |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
Interfaces/Ports
| Host Interface | USB 2.0 |
|---|
General Information
| Product Type | Video Conferencing Camera |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 960-000867 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.co.uk |
| Marketing Information | Amazingly Simple and Affordable Small Group Video Conferencing Has Arrived. |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Model | BCC950 |
| Product Name | BCC950 ConferenceCam |
| Brand Name | Logitech |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 470 g |
|---|---|
| Height | 34.3 cm |
| Width | 17 cm |
| Depth | 14.7 cm |
| Product Color | Black |
Lens
| Focus Modes | Auto-focus |
|---|
Built-in Devices
| Microphone | Yes |
|---|
Display & Graphics
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
|---|---|
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
Related products
-
AXIS Q1941-E Network Camera – Colour – Bullet
Cameras & Optics £2,356.93 Exc. VAT / £2,828.32 Inc. VAT -
Cisco Video Conferencing Camera – Carbon Black
Cameras & Optics £7,306.42 Exc. VAT / £8,767.70 Inc. VAT


