Small without sacrifice
A powerful, yet affordable workstation in an ultra-small form factor.
Dell Precision 3000 3260 Workstation – Intel Core i7 13th Gen i7-13700 – vPro Technology – 16 GB – 512 GB SSD – Ultra Small – Intel Chip – Windows 11 Pro – NVIDIA Quadro T400 2 GB Graphics – Serial ATA/600 Controller – English (UK) Keyboard – Ethernet
Out of stock
£876.03 Exc. VAT / £1,051.24 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Small without sacrifice
A powerful, yet affordable workstation in an ultra-small form factor.
| Additional Warranty Information |
|
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
| Package Contents |
|
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| Energy Star | Yes |
| Product Type | Workstation |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 834W2 |
| Manufacturer Website Address | http://www.dell.co.uk |
| Marketing Information | Small without sacrifice A powerful, yet affordable workstation in an ultra-small form factor. |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Product Model | 3260 |
| Product Name | Precision 3260 Compact |
| Product Line | Precision |
| Product Series | 3000 |
| Brand Name | Dell |
| Error Checking | Non-ECC |
|---|---|
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Configuration | 1 x 16GB |
| Total Number of Memory Slots | 2.0 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Language | German/English/French/Dutch/Italian |
| Drive Type | SSD |
|---|---|
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Form Factor | Ultra Small |
|---|---|
| Height | 190 mm |
| Width | 71.8 mm |
| Depth | 178 mm |
| Processor Speed | 2.10 GHz |
|---|---|
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Model | i7-13700 |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| vPro Technology | Yes |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Threads | 24 |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
|---|---|
| RAID Supported | No |
| Chipset Manufacturer | Intel |
|---|
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
|---|---|
| Graphics Controller Model | Quadro T400 |
| Graphics Memory Capacity | 2 GB |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Wireless LAN | No |
|---|---|
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Maximum Power Supply Wattage | 240 W |
|---|
| DisplayPort | Yes |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Mini DisplayPort | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 USB 3.2 Gen 2x2 Capable Type-C port |
| Number of Mini DisplayPort | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 2 |
| Keyboard Localization | English (UK) |
|---|