Smart performance that scales
A cost-efficient tower design featuring outstanding performance scalability, improved CPU cooling and built-in AI responsiveness.
Dell Precision 3000 3660 Workstation – Intel Core i7 13th Gen i7-13700K – vPro Technology – 32 GB – 1 TB SSD – Mini-tower – Intel Chip – Windows 11 Pro – Intel Graphics – DVD-Writer – Serial ATA, NVMe Controller – German Keyboard – Ethernet
Out of stock
£1,100.75 Exc. VAT / £1,320.90 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Smart performance that scales
A cost-efficient tower design featuring outstanding performance scalability, improved CPU cooling and built-in AI responsiveness.
| Additional Warranty Information | 3Y Basic Onsite |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
| Package Contents |
|
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| Energy Star | Yes |
| Product Type | Workstation |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 276T8 |
| Manufacturer Website Address | http://www.dell.co.uk |
| Marketing Information | Smart performance that scales A cost-efficient tower design featuring outstanding performance scalability, improved CPU cooling and built-in AI responsiveness. |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Product Model | 3660 |
| Product Name | Precision 3660 Tower |
| Product Line | Precision |
| Product Series | 3000 |
| Brand Name | Dell |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
|---|---|
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Clock Speed | 4.40 GHz |
| Memory Configuration | 2 x 16GB |
| Total Number of Memory Slots | 4.0 |
| Weight (Approximate) | 8.50 kg |
|---|---|
| Form Factor | Mini-tower |
| Height | 368.8 mm |
| Width | 173 mm |
| Depth | 419.9 mm |
| Operating System | Windows 11 Pro |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Language | German/English/French/Dutch/Italian |
| Processor Speed | 3.40 GHz |
|---|---|
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Model | i7-13700K |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| vPro Technology | Yes |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Controller Type | Serial ATA |
|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
|---|---|
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Wireless LAN | No |
|---|---|
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
|---|---|
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Maximum Power Supply Wattage | 500 W |
|---|
| DisplayPort | Yes |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 10 |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 3 USB 3.2 Type-C Gen2 port, 1 USB 3.2 Type-C Gen 2x2 port |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 2 |
| Keyboard Localization | German |
|---|