General Information
| Product Type | AC Adapter |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 5503661 |
| Manufacturer Website Address | http://www.axis.com/uk |
| Manufacturer | Axis Communications |
| Product Model | T8008 PS12 |
| Product Name | T8008 PS12 AC Adapter |
| Brand Name | AXIS |
Miscellaneous
| Compatibility | AXIS Q60 Series Network Cameras |
|---|
Technical Information
| Device Supported | Surveillance/Network Camera |
|---|---|
| Localization | United Kingdom |
Power Description
| Input Voltage | 115 V AC |
|---|---|
| Output Voltage | 12.5 V DC |
| Frequency | 50 Hz |
| Maximum Output Current | 20.80 A |
| Maximum Output Power | 85 W |

