Power over Ethernet (PoE) offers an easy, fast and cost-effective solution for supplying power to network video products without the need to install power outlets and electrical cabling. Simply connect the Axis PoE midspan to the network, and the network video products are supplied with power.
“Cisco PoE Injector” has been added to your basket. View basket
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
AXIS 5012-003 PoE Injector Hub
AXIS 5012-003 PoE Injector Hub – 264 V AC Input – 48 V DC Output – 8 x 10/100/1000Base-T Input Port(s) – 8 x 10/100/1000Base-T Output Port(s) – 15.40 W
Out of stock
£456.78 Exc. VAT / £548.14 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
5012-003
Categories Power Equipment, Power Injectors/Splitters, Unifi Store
UPC/EAN Code:
7331021022416
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | PoE Injector Hub |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 5012003 |
| Manufacturer Website Address | http://www.axis.com/uk |
| Marketing Information | Power over Ethernet (PoE) offers an easy, fast and cost-effective solution for supplying power to network video products without the need to install power outlets and electrical cabling. Simply connect the Axis PoE midspan to the network, and the network video products are supplied with power. |
| Manufacturer | Axis Communications |
| Product Model | 5012-003 |
| Product Name | 5012-003 Power over Ethernet Midspan |
| Brand Name | AXIS |
Miscellaneous
| Compatibility | Axis PTZ (pan/tilt/zoom) & PTZ Dome Cameras |
|---|---|
| Certifications & Standards |
|
Power Description
| Input Voltage | 264 V AC |
|---|---|
| Maximum Input Current | 4.50 A |
| Maximum Output Power | 15.40 W |
| Maximum Output Voltage | 48 V DC |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 4.08 kg |
|---|---|
| Height | 44.5 mm |
| Width | 228 mm |
Interfaces/Ports
| Input Ports | 8 x 10/100/1000Base-T |
|---|---|
| Output Ports | 8 x 10/100/1000Base-T |



