With 8 MP resolution, a 1/1.8″ sensor, Lightfinder 2.0, and Forensic WDR, AXIS P1385-BE delivers exceptional image quality even in challenging light conditions. Including a deep learning processing unit, it offers support for advanced features and applications based on deep learning on the edge. AXIS Object Analytics can detect and classify humans, vehicles, and types of vehicles. Axis Edge Vault, a hardware-based cybersecurity platform, safeguards the device and protects sensitive information from unauthorized access. This lightweight barebone unit comes without lens and mounting for maximum flexibility allowing you to create a unique camera to meet your specific requirements.
AXIS P1388-BE 8 Megapixel Outdoor 4K Network Camera – Colour – Box – White – TAA Compliant
AXIS P1388-BE 8 Megapixel Outdoor 4K Network Camera – Colour – Box – White – TAA Compliant – H.264, H.265, Motion JPEG, H.264B (MPEG-4 Part 10/AVC), H.264H (MPEG-4 Part 10/AVC), H.264M (MPEG-4 Part 10/AVC), H.265 (MPEG-H Part 2/HEVC) Main Profile, Zipstream – 3840 x 2160 – 60 fps – RGB CMOS – Gigabit Ethernet – IK10 – IP66, IP67
- 4K recording format for exceptional video quality with maximum productivity
- Day/Night feature for maximum productivity with added dependability
- DC camera iris provides dependable output to ensure maximum usability according to the lighting conditions and situations
- f/2.2 maximum aperture for better light absorption and dependable, better-quality results
- Features RGB CMOS sensor
- For remote surveillance needs, this network camera is best suited
- PoE power source type for your network camera provides optimal performance with maximum usability
- Up to 3840 x 2160 resolution for surveillance in real-time
- Wired connectivity technology delivers exceptional performance to offer maximum usability
Availability: 4 in stock
£858.19 Exc. VAT / £1,029.83 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Miscellaneous
| Package Contents |
|
|---|---|
| Features | Day/Night |
| TAA Compliant | Yes |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Impact Protection Rating | IK10 |
| Ingress Protection Rating | IP66 |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
General Information
| Product Type | Network Camera |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 02904-001 |
| Manufacturer Website Address | http://www.axis.com/uk |
| Marketing Information | With 8 MP resolution, a 1/1.8" sensor, Lightfinder 2.0, and Forensic WDR, AXIS P1385-BE delivers exceptional image quality even in challenging light conditions. Including a deep learning processing unit, it offers support for advanced features and applications based on deep learning on the edge. AXIS Object Analytics can detect and classify humans, vehicles, and types of vehicles. Axis Edge Vault, a hardware-based cybersecurity platform, safeguards the device and protects sensitive information from unauthorized access. This lightweight barebone unit comes without lens and mounting for maximum flexibility allowing you to create a unique camera to meet your specific requirements. |
| Manufacturer | Axis Communications |
| Product Model | P1388-BE |
| Product Name | P1388-BE Box Camera 8 MP Outdoor Surveillance - Barebone |
| Product Series | P13 |
| Brand Name | AXIS |
Power Description
| Input Voltage | 10 V DC |
|---|---|
| Maximum Power Consumption | 25.50 W |
| Power Source Type | PoE |
Network & Communication
| Protocols | IPv4 |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Remote Management | Yes |
Technical Information
| Recording Formats | 4K |
|---|---|
| HD Recording | Yes |
| Camera Iris | DC |
| AI-powered | Yes |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 2.20 kg |
|---|---|
| Form Factor | Box |
| Product Color | White |
| Color Family | White |
Display & Graphics
| Colour Supported | Colour |
|---|---|
| Image Sensor Size | 1/1.8" |
| Image Sensor Type | RGB CMOS |
| Effective Camera Resolution | 8 Megapixel |
Video
| Video Formats | H.264 |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Maximum Frame Rate | 60 fps |
Lens
| Maximum Aperture | f/2.2 |
|---|---|
| Lens Mount Type | CS-Mount |
Environmental Conditions
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 60°C |
| Maximum Operating Humidity | 100% |
Interfaces/Ports
| Network (RJ-45) | Yes |
|---|
Exposure
| Longest Shutter Speed | 2 Second |
|---|---|
| Shortest Shutter Speed | 1/66500 Second |
Storage
| Storage Type | Memory Card |
|---|
Related products
-
AXIS V5938 8 Megapixel Indoor 4K Network Camera – Colour – White
Cameras & Optics £2,778.01 Exc. VAT / £3,333.61 Inc. VAT -
Logitech Video Conferencing Camera – 30 fps – Black, Silver – USB
Cameras & Optics £374.09 Exc. VAT / £448.91 Inc. VAT


