Based on the modular concept, AXIS P1265 Mk II features a tiny, pinhole-sized sensor unit that connects via cable to the main unit, so the two parts can be placed separately from each other. This pinhole sensor unit offers extremely discreet installation. Ideal for a wide range of indoor applications, it’s easy to install in tight spaces, for instance, ATMs and ticketing machines. The sensor can be mounted up to 15 m from the main unit and a detachable cable ensures flexible installation and upgrade. Additionally, a deep learning processing unit enables the use of advanced analytics.
AXIS P1265 Mk II Indoor/Outdoor Full HD Network Camera – Colour – White – TAA Compliant
AXIS P1265 Mk II Indoor/Outdoor Full HD Network Camera – Colour – White – TAA Compliant – H.264, H.265, Motion JPEG, H.264B (MPEG-4 Part 10/AVC), H.264H (MPEG-4 Part 10/AVC), H.264M (MPEG-4 Part 10/AVC), H.265 (MPEG-H Part 2/HEVC) Main Profile, Zipstream – 1920 x 1080 – 3.70 mm Fixed Lens – 30 fps – CMOS – Fast Ethernet – IP3X – Wide Dynamic Range, HTTPS Encryption, SD Card Local Storage, White Balance, Mirror, Privacy Masking, AI Analytics, Password Protection, Motion Detection, Human Dete
- 3.70 mm maximum focal length with sharp output to help identify and locate the object with added efficiency
- CMOS sensor is cheaper as compare to CCD and consumes less power while producing better HD videos
- f/2.5 maximum aperture for better light absorption and dependable, better-quality results
- Fixed camera iris is set all the way open to its lowest F stop, and is common on small form factor cameras
- Fixed lens type is set all the way open to its lowest F stop, and is common on small form factor cameras
- For remote surveillance needs, this network camera is best suited
- Full HD recording format for stunning, vivid video results with maximum efficiency
- PoE power source type for your network camera better reliance and maximum energy dependability
- Up to 1920 x 1080 resolution for surveillance in real-time
- Wide Dynamic Range feature for better reliance and usability
Out of stock
£335.28 Exc. VAT / £402.34 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Miscellaneous
| Package Contents |
|
|---|---|
| Features | Wide Dynamic Range |
| TAA Compliant | Yes |
| Indoor/Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Ingress Protection Rating | IP3X |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
General Information
| Product Type | Network Camera |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 02858-001 |
| Manufacturer Website Address | http://www.axis.com/uk |
| Marketing Information | Based on the modular concept, AXIS P1265 Mk II features a tiny, pinhole-sized sensor unit that connects via cable to the main unit, so the two parts can be placed separately from each other. This pinhole sensor unit offers extremely discreet installation. Ideal for a wide range of indoor applications, it's easy to install in tight spaces, for instance, ATMs and ticketing machines. The sensor can be mounted up to 15 m from the main unit and a detachable cable ensures flexible installation and upgrade. Additionally, a deep learning processing unit enables the use of advanced analytics. |
| Manufacturer | Axis Communications |
| Product Model | P1265 Mk II |
| Product Name | P1265 Mk II Modular Pinhole Camera |
| Product Series | P12 |
| Brand Name | AXIS |
Network & Communication
| Protocols | IPv4 |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Remote Management | Yes |
Technical Information
| Recording Formats | Full HD |
|---|---|
| HD Recording | Yes |
| Camera Iris | Fixed |
| Languages Support | English |
| AI-powered | Yes |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 75 g |
|---|---|
| Product Color | White |
| Color Family | White |
| Product Material | Plastic |
Display & Graphics
| Colour Supported | Colour |
|---|---|
| Image Sensor Type | CMOS |
| Field of View | Horizontal: 91°, Vertical: 45° |
Lens
| Lens Type | Fixed |
|---|---|
| Maximum Aperture | f/2.5 |
| Maximum Focal Length | 3.70 mm |
| Lens Mount Type | M12-mount |
| Lens Included | Yes |
Video
| Video Formats | H.264 |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
Environmental Conditions
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 60°C |
| Minimum Storage Temperature | -40°C |
| Maximum Storage Temperature | 65°C |
| Maximum Operating Humidity | 85% |
| Minimum Storage Humidity | 5% |
| Maximum Storage Humidity | 95% |
Interfaces/Ports
| Network (RJ-45) | Yes |
|---|
Exposure
| Longest Shutter Speed | 1/5 Second |
|---|---|
| Shortest Shutter Speed | 1/16500 Second |
Power Description
| Maximum Power Consumption | 4.10 W |
|---|---|
| Power Source Type | PoE |
Storage
| Storage Type | Memory Card |
|---|
Related products
-
Cisco Webex Webcam – 13 Megapixel – 60 fps – Black – USB 3.0 Type C
Cameras & Optics £116.63 Exc. VAT / £139.96 Inc. VAT -
AXIS Q1941-E Network Camera – Colour – Bullet
Cameras & Optics £2,352.94 Exc. VAT / £2,823.53 Inc. VAT -
AXIS M1135 2 Megapixel Full HD Network Camera – Colour – 1 Pack – Box – White, Black
Cameras & Optics £335.14 Exc. VAT / £402.17 Inc. VAT

