MV12, the second generation of the MV family, brings powerful, advanced analytics capabilities to the Meraki security camera offering in a sleek and compact new form factor. With a more powerful processor and all the architectural benefits of the first generation, MV12 represents a shift from cameras simply ensuring physical safety and security, to providing business intelligence as well.
Meraki MV12N 4 Megapixel HD Network Camera – Colour – 1 Pack – Dome
Meraki MV12N 4 Megapixel HD Network Camera – Colour – 1 Pack – Dome – 15 m – H.264, MPEG-4 – 1920 x 1080 Fixed Lens – CMOS – Wall Mount
- 1080p video recording with H.264 encoding
- 256GB integrated high-endurance solid state storage
- 73° horizontal field of view (FOV)
- An industry-leading processor allows for advanced onboard analytics functionality
- Attractive and subtle design blends into any space
- Compact form factor with small installation footprint
- Control who can view live and historical footage
- Limit access to video exporting
- Microphone
- Wireless capable
Out of stock
£447.00 Exc. VAT / £536.40 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Miscellaneous
| Package Contents |
|
|---|
General Information
| Product Type | Network Camera |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | MV12N-HW |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
| Marketing Information | MV12, the second generation of the MV family, brings powerful, advanced analytics capabilities to the Meraki security camera offering in a sleek and compact new form factor. With a more powerful processor and all the architectural benefits of the first generation, MV12 represents a shift from cameras simply ensuring physical safety and security, to providing business intelligence as well. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Product Model | MV12N |
| Product Name | Compact Dome Camera for Indoor Security |
| Product Series | MV |
| Brand Name | Meraki |
Technical Information
| Recording Formats | HD |
|---|---|
| HD Recording | Yes |
| Night Vision Distance | 15 m |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 286 g |
|---|---|
| Form Factor | Dome |
| Mount Type | Wall Mount |
| Diameter | 106 mm |
| Height | 74 mm |
Display & Graphics
| Colour Supported | Colour |
|---|---|
| Image Sensor Type | CMOS |
| Effective Camera Resolution | 4 Megapixel |
Network & Communication
| Connectivity Technology | Wired & Wireless |
|---|---|
| Remote Management | Yes |
Lens
| Lens Type | Fixed |
|---|---|
| Maximum Focal Length | 3.80 mm |
Video
| Video Formats | H.264 |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
Interfaces/Ports
| Network (RJ-45) | Yes |
|---|
Related products
-
AXIS Q1941-E Network Camera – Colour – Bullet
Cameras & Optics £2,354.38 Exc. VAT / £2,825.26 Inc. VAT -
AXIS Q1941-E Network Camera – Colour – Bullet
Cameras & Optics £4,853.73 Exc. VAT / £5,824.48 Inc. VAT -
AXIS Q6128-E 8 Megapixel HD Network Camera – Monochrome, Colour – Dome
Cameras & Optics £2,901.67 Exc. VAT / £3,482.00 Inc. VAT
