General Information
| Product Type | Network Camera |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 02733001 |
| Manufacturer Website Address | http://www.axis.com/uk |
| Manufacturer | Axis Communications |
| Product Model | P1385 |
| Product Name | P1385 Network Camera |
| Brand Name | AXIS |
Technical Information
| Recording Formats | Full HD |
|---|---|
| HD Recording | Yes |
Display & Graphics
| Colour Supported | Colour |
|---|---|
| Image Sensor Size | 1/2.8" |
| Effective Camera Resolution | 2 Megapixel |
Miscellaneous
| Features | Day/Night |
|---|---|
| Indoor/Outdoor | Indoor |
Physical Characteristics
| Form Factor | Box |
|---|
Lens
| Lens Type | Varifocal |
|---|---|
| Optical Zoom | 4.6x |
| Maximum Focal Length | 13 mm |
| Minimum Focal Length | 2.80 mm |
| Lens Included | Yes |
Video
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
|---|
Network & Communication
| Remote Management | Yes |
|---|


