General Information
| Product Type | Network Camera |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 02341001 |
| Manufacturer Website Address | http://www.axis.com/uk |
| Manufacturer | Axis Communications |
| Product Model | P1467-LE |
| Product Name | P1467-LE Network Camera |
| Product Series | P14 |
| Brand Name | AXIS |
Power Description
| Input Voltage | 28 V DC |
|---|
Display & Graphics
| Colour Supported | Colour |
|---|---|
| Effective Camera Resolution | 5 Megapixel |
Network & Communication
| Connectivity Technology | Wired |
|---|---|
| Remote Management | Yes |
Miscellaneous
| Features | Day/Night |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Impact Protection Rating | IK10 |
| Ingress Protection Rating | IP66 |
Physical Characteristics
| Form Factor | Bullet |
|---|---|
| Mount Type | Bracket Mount |
Lens
| Lens Type | Varifocal |
|---|---|
| Optical Zoom | 2.9x |
| Maximum Focal Length | 8 mm |
| Minimum Focal Length | 2.80 mm |
| Lens Included | Yes |
Video
| Video Formats | H.264 |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 2592 x 1944 |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
Environmental Conditions
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 60°C |
Interfaces/Ports
| Network (RJ-45) | Yes |
|---|
Technical Information
| Night Vision | Yes |
|---|---|
| HD Recording | Yes |
| Night Vision Type | Infrared |
Storage
| Storage Type | Memory Card |
|---|

