Cisco Catalyst C2960-48PST Switch with LAN Base software is a family of fixed-configuration, standalone intelligent Ethernet devices with Power Over Ethernet (PoE) or non-PoE configurations that provide desktop Fast Ethernet and Gigabit Ethernet connectivity, enabling enhanced LAN services for entry-level enterprise, mid market, and branch office networks (See Figure 1). The Cisco Catalyst 2960 LAN Base Series offers integrated security, including Network Admission Control (NAC), advanced quality of service (QoS), and resiliency to deliver intelligent services for the network edge.
Cisco Catalyst 2960 50 Ports Manageable Ethernet Switch – Gigabit Ethernet – 10/100Base-TX, 1000Base-T
Cisco Catalyst 2960 50 Ports Manageable Ethernet Switch – Gigabit Ethernet – 10/100Base-TX, 1000Base-T – 2 Layer Supported – 2 SFP Slots
- Built-in power supply to ensure all components are being supplied with accurate voltage
- Create your own LAN and connect your PC, laptop, printer and other peripherals with the help of 50 ports
- Effectively increases available bandwidth on your network
- Electrical power is transmitted along with data in a single cable to devices such as Access Points, IP cameras or IP phones
- Management capability allows maximum efficiency and with unrestricted control
- Up to 10x faster than standard Ethernet server connectivity while providing high-performance uplinks
- With leading Layer 2 support, experience enhanced convenience, secure business operations, and a borderless network experience
Out of stock
£2,038.16 Exc. VAT / £2,445.79 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | Ethernet Switch |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | WSC2960PLUS48PSTS |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
| Marketing Information | Cisco Catalyst C2960-48PST Switch with LAN Base software is a family of fixed-configuration, standalone intelligent Ethernet devices with Power Over Ethernet (PoE) or non-PoE configurations that provide desktop Fast Ethernet and Gigabit Ethernet connectivity, enabling enhanced LAN services for entry-level enterprise, mid market, and branch office networks (See Figure 1). The Cisco Catalyst 2960 LAN Base Series offers integrated security, including Network Admission Control (NAC), advanced quality of service (QoS), and resiliency to deliver intelligent services for the network edge. |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Product Name | Catalyst C2960-48PST Fast Ethernet Switch |
| Product Line | Catalyst |
| Product Series | 2960 |
| Brand Name | Cisco |
Power Description
| Power Source | Power Supply |
|---|
Network & Communication
| Layer Supported | 2 |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 5.44 kg |
|---|---|
| Height | 43.9 mm |
| Width | 444.5 mm |
| Depth | 330.2 mm |
Media & Performance
| Network Technology | 10/100Base-TX |
|---|---|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
I/O Expansions
| Expansion Slot Type | SFP |
|---|---|
| Number of SFP Slots | 2 |
| Shared SFP Slot | Yes |
| Total Number of Expansion Slots | 2.0 |
Management & Protocols
| Manageable | Yes |
|---|
Interfaces/Ports
| Total Number of Network Ports | 50 |
|---|---|
| Port/Expansion Slot Details | 48 x Fast Ethernet Network |
Related products
-
Netgear Nighthawk RAXE300 Wi-Fi 6E IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax Ethernet Wireless Router
Information Technology £282.55 Exc. VAT / £339.06 Inc. VAT -
HPE 842QSFP28 100Gigabit Ethernet Card for Server – 100GBase-X – Standup
Information Technology £2,026.76 Exc. VAT / £2,432.11 Inc. VAT -
HPE 631FLR-SFP28 25Gigabit Ethernet Card for Server – 25GBase-X – FlexibleLOM
Information Technology £680.14 Exc. VAT / £816.17 Inc. VAT -
HPE 25Gigabit Ethernet Card for Server – 25GBase-X, 10GBase-X – Plug-in Card
Information Technology £1,235.07 Exc. VAT / £1,482.08 Inc. VAT

