Free up your workspace
Free up your workspace with this ultra-compact desktop. Available with an optional single-cable type-C power delivery and versatile mounting options.
Dell OptiPlex 7000 7020 Desktop Computer – Intel Core i5 12th Gen i5-12500T – vPro Technology – 16 GB – 512 GB SSD – Micro PC – Black – Intel Chip – Windows 11 Pro – IEEE 802.11ax – 90 W
Out of stock
£462.97 Exc. VAT / £555.56 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Free up your workspace
Free up your workspace with this ultra-compact desktop. Available with an optional single-cable type-C power delivery and versatile mounting options.
| Additional Warranty Information | 1Y Basic Onsite |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
| Package Contents |
|
|---|---|
| Features | Security Slot |
| Energy Star | Yes |
| TCO Certified | Yes |
| Product Type | Desktop Computer |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | WPG06 |
| Manufacturer Website Address | http://www.dell.co.uk |
| Marketing Information | Free up your workspace Free up your workspace with this ultra-compact desktop. Available with an optional single-cable type-C power delivery and versatile mounting options. |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Product Model | 7020 |
| Product Name | OptiPlex 7020 Desktop Computer |
| Product Line | OptiPlex |
| Product Series | 7000 |
| Brand Name | Dell |
| Standard Memory | 16 GB |
|---|---|
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Configuration | 1 x 16GB |
| Weight (Approximate) | 1.34 kg |
|---|---|
| Form Factor | Micro PC |
| Height | 182.1 mm |
| Width | 36.1 mm |
| Depth | 178.1 mm |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
| Operating System | Windows 11 Pro |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Language | German/English/French/Dutch/Italian |
| Drive Type | SSD |
|---|---|
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Processor Speed | 2 GHz |
|---|---|
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Model | i5-12500T |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| vPro Technology | Yes |
| Maximum Turbo Speed | 4.40 GHz |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Threads | 12 |
| Chipset Manufacturer | Intel |
|---|
| Bluetooth | Yes |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Maximum Power Supply Wattage | 90 W |
|---|
| Total Number of USB Ports | 6 |
|---|---|
| USB Type-C Detail | 1 USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) Type-C® port |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 2 |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 3 |
| AI-powered | Yes |
|---|