General Information
| Product Type | LED Monitor |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | VG2709U-2K |
| Manufacturer Website Address | http://www.viewsoniceurope.com/uk/ |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Product Model | VG2709U-2K |
| Product Name | VG2709U-2K Widescreen LED Monitor |
| Brand Name | ViewSonic |
Technical Information
| Response Time | 5 ms |
|---|---|
| Viewable Screen Size | 68.6 cm (27") |
| Number of Screens | 1 |
| Backlight Technology | LED |
| Screen Size Class | 27" |
Audio
| Speakers | Yes |
|---|---|
| Number of Speakers | 2 |
Video
| Brightness | 350 cd/m² |
|---|---|
| Standard Refresh Rate | 100 Hz |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
|---|---|
| USB Type-C | Yes |
