ViewSonic TV Mount holds your all-in-one conference camera above or below your ViewBoard or Presentation Display with the industry-standard VESA mounting points.Get the perfect fit for your meeting room setup with the best viewing angle to enjoy seamless video conference experience.Disclaimer: TV Mount (VB-WMK-002) is an optional mounting accessory for all-in-one conference camera (VB-CAM-201), the package does not include ViewSonic all-in-one conference camera (VB-CAM-201) or display pannels.
ViewSonic Mounting Bracket for Video Conferencing Camera
ViewSonic Mounting Bracket for Video Conferencing Camera – VESA Mount Compatible
- Meeting Room application/usage allows adaptability with easy installment
- Mounting Bracket offers maximum mounting efficiency with added usability
Out of stock
£32.71 Exc. VAT / £39.25 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Miscellaneous
| Application/Usage | Meeting Room |
|---|---|
| Compatibility | ViewSonic Displays:
|
General Information
| Product Type | Mounting Bracket |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | VB-WMK-002 |
| Manufacturer Website Address | http://www.viewsoniceurope.com/uk/ |
| Marketing Information | ViewSonic TV Mount holds your all-in-one conference camera above or below your ViewBoard or Presentation Display with the industry-standard VESA mounting points.Get the perfect fit for your meeting room setup with the best viewing angle to enjoy seamless video conference experience.Disclaimer: TV Mount (VB-WMK-002) is an optional mounting accessory for all-in-one conference camera (VB-CAM-201), the package does not include ViewSonic all-in-one conference camera (VB-CAM-201) or display pannels. |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Product Name | TV Mount for ViewSonic All-In-One Conference Camera |
| Brand Name | ViewSonic |
Product Information
| Device Supported | Video Conferencing Camera |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.02 kg |
|---|---|
| Height | 15 cm |
| Width | 12.4 cm |
| Depth | 56.4 cm |
| VESA Mount Compatible | Yes |
Related products
-
Logitech Wall Mount for Video Conferencing Touch Controller
Accessories £170.28 Exc. VAT / £204.34 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Mounting Bracket for PDU – Black
Accessories £68.52 Exc. VAT / £82.22 Inc. VAT
