Featuring smooth motorized lift and the ability to tilt up to 90-degrees for tabletop mode, the ViewSonic® VB-STND-008 mobile cart securely accommodates VESA compatible displays ranging from 55″ to 86″ screen sizes and weighing up to 165 lbs. With integrated on-screen control, the cart can be manipulated directly from a ViewSonic® ViewBoard® touchscreen (IFP62 series only), allowing you to easily tilt, raise or lower the display with a single tap. With sturdy, quiet wheels, this mobile cart lets you move the display from room to room for easy sharing of resources. This product is ADA compliant.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
ViewSonic Display Cart – TAA Compliant
ViewSonic Display Cart – TAA Compliant – 74.84 kg Capacity – 4 Casters – Aluminium Alloy – 1247.1 mm Width x 713.7 mm Depth x 1889.8 mm Height – 139.7 cm (55″) to 218.4 cm (86″) Screen Supported
Out of stock
£1,237.22 Exc. VAT / £1,484.66 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
VB-STND-008
Categories Carts & Trolleys, Unifi Store
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Product Information
| Application/Usage | Flat Screen |
|---|---|
| Features | Motorized |
| Maximum Load Capacity | 74.84 kg |
| Number of Casters | 4 |
| Minimum Screen Size Supported | 139.7 cm (55") |
| Maximum Screen Size Supported | 218.4 cm (86") |
| VESA Mount Standard | 800 x 600 |
| Maximum Adjustable Height | 1890.78 mm |
| Minimum Adjustable Height | 1330.96 mm |
| Tilt Angle | 90 |
General Information
| Product Type | Display Cart |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | VBSTND008 |
| Manufacturer Website Address | http://www.viewsoniceurope.com/uk/ |
| Marketing Information | Featuring smooth motorized lift and the ability to tilt up to 90-degrees for tabletop mode, the ViewSonic® VB-STND-008 mobile cart securely accommodates VESA compatible displays ranging from 55" to 86" screen sizes and weighing up to 165 lbs. With integrated on-screen control, the cart can be manipulated directly from a ViewSonic® ViewBoard® touchscreen (IFP62 series only), allowing you to easily tilt, raise or lower the display with a single tap. With sturdy, quiet wheels, this mobile cart lets you move the display from room to room for easy sharing of resources. This product is ADA compliant. |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Product Name | Motorized Trolley Cart |
| Brand Name | ViewSonic |
Power Description
| Input Voltage | 120 V AC |
|---|---|
| Power Source | AC (Alternating Current) |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 65 kg |
|---|---|
| Height | 1889.8 mm |
| Width | 1247.1 mm |
| Depth | 713.7 mm |
| Product Material | Aluminium Alloy |
Miscellaneous
| TAA Compliant | Yes |
|---|---|
| Energy Star | No |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
Related products
-
APC by Schneider Electric AP9804 4.57 m Serial Data Transfer Cable – Each
Accessories £35.58 Exc. VAT / £42.70 Inc. VAT

