Miscellaneous
| Application/Usage | Video Conferencing |
|---|---|
| Package Contents |
|
General Information
| Product Type | Video Conference Equipment |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | VBCAM2012 |
| Manufacturer Website Address | http://www.viewsoniceurope.com/uk/ |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Product Model | VB-CAM-201-2 |
| Product Name | VB-CAM-201-2 Video Conference Equipment |
| Product Line | ConferenceCam |
| Brand Name | ViewSonic |
Camera
| Camera Resolution | 8.5 Megapixel |
|---|---|
| Image Sensor Size | 1/2.5 |
| Image Sensor Type | CMOS |
Video
| Video Encoding | YUY2 |
|---|---|
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Maximum Video Resolution (Live) | 3840 x 2160 |
| Graphics Modes (Content) | 4K UHD |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 2.20 kg |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| Height | 115 mm |
| Width | 600 mm |
| Depth | 135 mm |
| Product Color | Black |
Technical Information
| Features | Automatic Gain Control |
|---|---|
| ITU-T Recommendation | H.264 |
| Room Size | Small |
Operating System
| Operating System Supported | Windows 10 |
|---|
Wireless Specifications
| Wireless LAN | Yes |
|---|
Network & Communication
| Ethernet Technology | Ethernet |
|---|
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| HDMI Out | Yes |




