General Information
| Product Type | Solid State Drive |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | UCS-SD480G6I1X-EV= |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Product Name | 480GB 2.5 inch Enterprise Value 6G SATA SSD (Intel S4500) |
| Product Series | DC S4500 |
| Brand Name | Cisco |
Miscellaneous
| Compatibility | Cisco UCS C220 M5 Rack Server (Small Form Factor Disk Drive Model) |
|---|---|
| Device Supported | Server |
Technical Information
| Storage Capacity | 480 GB |
|---|
Physical Characteristics
| Drive Type | Internal |
|---|---|
| Form Factor | 2.5" |
| Hot Pluggable | Yes |
Network & Communication
| Wireless LAN | No |
|---|
Interfaces/Ports
| Drive Interface | SATA |
|---|---|
| Drive Interface Standard | SATA/600 |


