General Information
| Product Type | RAM Module |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | UCS-MRX48G1RF3= |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Product Name | 48GB DDR5-5600 RDIMM 1Rx4 (24Gb) |
| Brand Name | Cisco |
Technical Information
| Device Supported | Server |
|---|---|
| Signal Processing | Registered |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Memory Size | 48 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Standard | DDR5-5600/PC5-44800 |
| Memory Rank | Single-rank |
Physical Characteristics
| Number of Pins | 288-pin |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
