iiyama ProLite TF2215MC-B2 22″ Class Open-frame LCD Touchscreen Monitor – 16:9 – 14 ms
Out of stock
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Visa Payment Method
Mastercard logo
Mastercard Payment Method
PayPal Payment Method
Applepay Payment Method
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
DHL Shipping Method
Mastercard logo
Mastercard Payment Method
PayPal Payment Method
Applepay Payment Method
Manufacturer's Part Code: TF2215MC-B2 Categories , , , UPC/EAN Code: 4948570116768
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Open Frame PCAP 10 point touch screen equipped with touch through glass function
The ProLite TF2215MC-B2 (21.5 inch) uses PCAP touch technology and is built into an eye-catching bezel with edge-to-edge glass. Thanks to a glass overlay covering the screen and a rugged bezel, it guarantees high durability and scratch-resistance, making it perfect for kiosk and high use public facing applications. Equipped with a foam seal finish it supports seamless integration into kiosks and provides IP65 rating resulting in dust and water resistance from the front. Landscape, portrait and face-up orientation ensures flexible mounting possibilities in almost any installation. For ease of integration, the TF2215MC-B2 comes equipped with external mounting brackets making it an ideal solution for kiosk integrators, industrial environments, control rooms and interactive multimedia.
Technical Information
Aspect Ratio 16:9
Response Time 14 ms
Mount Type Bracket-mountable
Viewable Screen Size 54.6 cm (21.5")
Screen Mode Full HD
Horizontal Frequency 31.40 kHz to 84 kHz
Vertical Frequency 56 Hz to 75 Hz
Screen Size Class 22"
General Information
Product Type Open-frame LCD Touchscreen Monitor
Manufacturer Part Number TF2215MC-B2
Manufacturer Website Address http://www.iiyama.co.uk
Marketing Information
Manufacturer iiyama North America, Inc
Product Model TF2215MC-B2
Product Name ProLite TF2215MC-B2 Open-Frame LCD Touchscreen Monitor
Product Line ProLite
Brand Name iiyama
Touchscreen Information
Touchscreen Type Projected Capacitive
Multi-touch Screen Yes
Physical Characteristics
Weight (Approximate) 4.40 kg
Height 315 mm
Width 520 mm
Depth 42.5 mm
VESA Mount Compatible Yes
VESA Mount Standard 100 x 100
Product Color Black
Video
Brightness 350 cd/m²
Maximum Resolution 1920 x 1080
Native Contrast Ratio 1,000:1
Miscellaneous
Environmentally Friendly Yes
Interfaces/Ports
USB Yes
HDMI Yes
VGA Yes
DisplayPort Yes
Number of HDMI Inputs 1
Number of DisplayPorts 1
Power Description
Operating Power Consumption 19 W