With responsive in-cell touch technology and an advanced ergonomic design, the ViewSonic TD2465 touch display delivers hands-on control for industrial applications, office workspaces and classrooms. This 24″ (23.8″ viewable) Full HD display offers optimized screen performance and 10-point touch tracking that functions effectively whether you’re wearing gloves or in a humid climate. DisplayPort output extends desktops and mirrors screens for greater office productivity. Experience a naturalistic writing and drawing experience with a magnetic stylus pen that attaches to the display stand when not in use. From industrial solutions to classroom podiums, the TD2465 puts productivity and interactivity within reach.
ViewSonic TD2465 24″ Class LCD Touchscreen Monitor – 16:9 – 7 ms
ViewSonic TD2465 24″ Class LCD Touchscreen Monitor – 16:9 – 7 ms – 60.5 cm (23.8″) Viewable – Projected Capacitive – 10 Point(s) Multi-touch Screen – 1920 x 1080 – Full HD – In-plane Switching (IPS) Technology – 16.7 Million Colours – 250 cd/m² – LED Backlight – Speakers – HDMI – USB – VGA – DisplayPort – 1 x HDMI In – USB Hub
- Experience an energetic display of colours, contrast and pictures with the full hd lcd touchscreen monitor
- HDMI interface allows connectivity to a variety of HD devices including gaming consoles, laptop PCs, Blu-ray players, digital cameras and many others for the ultimate high-definition display
- LED backlight technology provides for industry-leading low power consumption and less hazardous materials
- Multi-touch activation can be performed with the Projective Capacitive touchscreen technology i.e. you can input from two fingers at a time.
- The 250 cd/m² brightness gives an exceptionally visible display for clear and consistent on-screen pictures
- The Full HD screen size with 1920×1080 resolution provides the native display of a Full HD video source without any degradation due to down-sampling technologies
- VESA mount compatibility allows you to mount the touch screen on a wall or with a stand depending on your specific needs
Availability: 1 in stock
£213.65 Exc. VAT / £256.38 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Aspect Ratio | 16:9 |
|---|---|
| Response Time | 7 ms |
| Features | Ergonomic Design |
| Viewable Screen Size | 60.5 cm (23.8") |
| Screen Mode | Full HD |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | LED |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Horizontal Frequency | 24 kHz to 82 kHz |
| Vertical Frequency | 50 Hz to 75 Hz |
| Screen Size Class | 24" |
| Glass Hardness | 7H |
| Stand Adjustments | Tilt |
Built-in Devices
| Built-in Devices | USB Hub |
|---|
General Information
| Product Type | LCD Touchscreen Monitor |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | TD2465 |
| Manufacturer Website Address | http://www.viewsoniceurope.com/uk/ |
| Marketing Information | With responsive in-cell touch technology and an advanced ergonomic design, the ViewSonic TD2465 touch display delivers hands-on control for industrial applications, office workspaces and classrooms. This 24" (23.8" viewable) Full HD display offers optimized screen performance and 10-point touch tracking that functions effectively whether you're wearing gloves or in a humid climate. DisplayPort output extends desktops and mirrors screens for greater office productivity. Experience a naturalistic writing and drawing experience with a magnetic stylus pen that attaches to the display stand when not in use. From industrial solutions to classroom podiums, the TD2465 puts productivity and interactivity within reach. |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Product Model | TD2465 |
| Product Name | TD2465 Touchscreen LCD Monitor |
| Brand Name | ViewSonic |
Audio
| Speakers | Yes |
|---|
Touchscreen Information
| Touchscreen Type | Projected Capacitive |
|---|---|
| Multi-touch Screen | Yes |
| Number of Simultaneous Touchpoints | 10 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 4.70 kg |
|---|---|
| Height | 325.1 mm |
| Width | 548.6 mm |
| Depth | 48.3 mm |
| Weight with Stand (Approximate) | 5.70 kg |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Height with Stand | 401.83 mm |
| Width with Stand | 548.64 mm |
| Depth with Stand | 198.12 mm |
| Color Family | Black |
Video
| Brightness | 250 cd/m² |
|---|---|
| Colour Supported | 16.7 Million Colours |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Dynamic Contrast Ratio | 20,000,000:1 |
| Native Contrast Ratio | 3,000:1 |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| VGA | Yes |
| Number of USB Ports | 3 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
Miscellaneous
| Energy Star | Yes |
|---|
Related products
-
ViewSonic ColorPro VP3881a 38″ Class UW-QHD+ Curved Screen LED Monitor – 21:9
Computer Displays £772.21 Exc. VAT / £926.65 Inc. VAT -
Dell P1917S 19″ Class SXGA LCD Monitor – 5:4 – Black
Computer Displays £145.14 Exc. VAT / £174.17 Inc. VAT -
iiyama ProLite T2252MSC-W2 22″ Class LCD Touchscreen Monitor – 5:4 – 5 ms
Computer Displays £171.48 Exc. VAT / £205.78 Inc. VAT -
iiyama ProLite T1932MSC-W1SAG 19″ Class LED Touchscreen Monitor – 5:4 – 14 ms
Computer Displays £406.27 Exc. VAT / £487.52 Inc. VAT

