The ViewSonic® TD1655 is a portable 15.6″ touch display designed for productivity on the go. Built for business travelers, remote workers, and digital nomads, the TD1655 can serve as a complementary touchscreen to a laptop or tablet for boosted productivity. With an anti-glare screen and Full HD 1080p resolution, this touch display delivers a crystal-clear viewing experience so users can see more and do more for a more efficient workflow. In addition, with a 10-point projective capacitive touchscreen and included stylus pen, the TD1655 delivers a smooth and natural writing experience and streamlined navigation with every tap, pinch, and swipe. A USB Type-C port enables quick and easy transmission of video, and audio. A second USB Type-C port also delivers up to 60W of two-way power: a connected laptop can power the TD1655, OR the TD1655 can power a connected laptop via a USB-C power bank or AC adapter and outlet. Measuring less than an inch thick and weighing only two pounds, the ultra-slim TD1655 perfectly fits into any bag, briefcase, or backpack so you can work wherever life takes you.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
ViewSonic TD1655 16″ Class LCD Touchscreen Monitor – 16:9 – 6.50 ms
ViewSonic TD1655 16″ Class LCD Touchscreen Monitor – 16:9 – 6.50 ms – 39.6 cm (15.6″) Viewable – Projected Capacitive – Multi-touch Screen – 1920 x 1080 – Full HD – In-plane Switching (IPS) Technology – 262k – 250 cd/m² – LED Backlight – Speakers – HDMI – USB – VGA – 1 x HDMI In – Black
- Experience an energetic display of colours, contrast and pictures with the full hd lcd touchscreen monitor
- HDMI interface allows connectivity to a variety of HD devices including gaming consoles, laptop PCs, Blu-ray players, digital cameras and many others for the ultimate high-definition display
- LED backlight technology provides for industry-leading low power consumption and less hazardous materials
- Multi-touch activation can be performed with the Projective Capacitive touchscreen technology i.e. you can input from two fingers at a time.
- The 250 cd/m² brightness gives an exceptionally visible display for clear and consistent on-screen pictures
- The Full HD screen size with 1920×1080 resolution provides the native display of a Full HD video source without any degradation due to down-sampling technologies
Availability: 33 in stock
Estimated Delivery: Tuesday, 21st April
Future Stock on Order: 43
Due in Stock: 02/06/26
£179.85 Exc. VAT / £215.82 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
TD1655
Categories Computer Displays, Information Technology, Touchscreen Monitors, Unifi Store
UPC/EAN Code:
0766907007077
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Aspect Ratio | 16:9 |
|---|---|
| Response Time | 6.50 ms |
| Features | Eco Mode |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Viewable Screen Size | 39.6 cm (15.6") |
| Screen Mode | Full HD |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | LED |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Horizontal Frequency | 15 kHz to 82 kHz |
| Vertical Frequency | 50 Hz to 75 Hz |
| Screen Size Class | 16" |
| Stand Adjustments | Tilt |
General Information
| Product Type | LCD Touchscreen Monitor |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | TD1655 |
| Manufacturer Website Address | http://www.viewsoniceurope.com/uk/ |
| Marketing Information | The ViewSonic® TD1655 is a portable 15.6" touch display designed for productivity on the go. Built for business travelers, remote workers, and digital nomads, the TD1655 can serve as a complementary touchscreen to a laptop or tablet for boosted productivity. With an anti-glare screen and Full HD 1080p resolution, this touch display delivers a crystal-clear viewing experience so users can see more and do more for a more efficient workflow. In addition, with a 10-point projective capacitive touchscreen and included stylus pen, the TD1655 delivers a smooth and natural writing experience and streamlined navigation with every tap, pinch, and swipe. A USB Type-C port enables quick and easy transmission of video, and audio. A second USB Type-C port also delivers up to 60W of two-way power: a connected laptop can power the TD1655, OR the TD1655 can power a connected laptop via a USB-C power bank or AC adapter and outlet. Measuring less than an inch thick and weighing only two pounds, the ultra-slim TD1655 perfectly fits into any bag, briefcase, or backpack so you can work wherever life takes you. |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Product Model | TD1655 |
| Product Name | TD1655 Touchscreen LCD Monitor |
| Brand Name | ViewSonic |
Audio
| Speakers | Yes |
|---|
Touchscreen Information
| Touchscreen Type | Projected Capacitive |
|---|---|
| Multi-touch Screen | Yes |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1 kg |
|---|---|
| Height | 223.5 mm |
| Width | 355.6 mm |
| Depth | 15.2 mm |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
Video
| Brightness | 250 cd/m² |
|---|---|
| Colour Supported | 262k |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Dynamic Contrast Ratio | 50,000,000:1 |
| Native Contrast Ratio | 800:1 |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| VGA | Yes |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Type-C 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
Power Description
| Operating Power Consumption | 10.50 W |
|---|
Miscellaneous
| Energy Star | Yes |
|---|
Related products
-
iiyama ProLite T1532MSC-B1S 15″ Class LED Touchscreen Monitor – 4:3 – 8 ms
Computer Displays £304.47 Exc. VAT / £365.36 Inc. VAT -
iiyama ProLite OTF1616MC-B1 16″ Class LED Touchscreen Monitor – 16:9 – 25 ms
Computer Displays £638.60 Exc. VAT / £766.32 Inc. VAT -
ViewSonic TD3207 32″ Class Open-frame LED Touchscreen Monitor – 16:9 – 5 ms
Computer Displays £639.24 Exc. VAT / £767.09 Inc. VAT -
iiyama ProLite TF3215MC-B2AG 32″ Class Open-frame LED Touchscreen Monitor – 16:9 – 8 ms
Computer Displays £615.71 Exc. VAT / £738.85 Inc. VAT
