APC Smart-UPS RT 20kVA Tower/Rack-mountable UPS reduces preventative maintenance service needs by monitoring the health and status of the external batteries and their expected runtime. This UPS features hot-swappable batteries which ensures clean, uninterrupted power to protected equipment while batteries are being replaced. It also increases availability by allowing a trained user to perform upgrades and replacements of the batteries reducing Mean Time to Repair (MTTR).
APC by Schneider Electric Smart-UPS SURT20KRMXLI Double Conversion Online UPS – 20 kVA
APC by Schneider Electric Smart-UPS SURT20KRMXLI Double Conversion Online UPS – 20 kVA – 12U Rack/Tower – 2.50 Hour Recharge – 4.90 Minute Stand-by – 220 V AC Input – 230 V AC Output – 1 x Hard Wire 3-wire, 1 x Hard Wire 5-wire, 8 x IEC 60320 C19, 2 x IEC Jumper – Serial Port
Out of stock
£11,572.27 Exc. VAT / £13,886.72 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Battery Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Backup/Run Time (Half Load) | 15.30 Minute |
| Backup/Run Time (Full Load) | 4.90 Minute |
| Battery Characteristics | Maintenance-free/Sealed/Spill Proof |
| Typical Battery Recharge Time | 2.50 Hour |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
|---|
General Information
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SURT20KRMXLI |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | APC Smart-UPS RT 20kVA Tower/Rack-mountable UPS reduces preventative maintenance service needs by monitoring the health and status of the external batteries and their expected runtime. This UPS features hot-swappable batteries which ensures clean, uninterrupted power to protected equipment while batteries are being replaced. It also increases availability by allowing a trained user to perform upgrades and replacements of the batteries reducing Mean Time to Repair (MTTR). |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | SURT20KRMXLI |
| Product Name | Smart-UPS RT 20kVA Tower/Rack-mountable UPS |
| Product Line | Smart-UPS |
| Product Series | RT |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Input Voltage | 220 V AC |
|---|---|
| Output Voltage | 230 V AC |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Input Frequency | 70 Hz |
| Load Capacity (VA) | 20 kVA |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 247.73 kg |
|---|---|
| Form Factor | Rack/Tower |
| Rack Height | 12U |
| Height | 533 mm |
| Width | 432 mm |
| Depth | 773 mm |
Management
| Network Management | SNMP Manageable |
|---|
Technical Information
| Overload Protection | Yes |
|---|---|
| Plug/Connector Type | Hard Wire 3-wire |
| Receptacle Type | Hard Wire 3-wire |
| Receptacle Detail | 1 x Hard Wire 3-wire |
Interfaces/Ports
| Network (RJ-45) | Yes |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
Related products
-
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX3000RMHV2U Line-interactive UPS – 3 kVA/2.70 kW
General Purpose UPS £2,157.10 Exc. VAT / £2,588.52 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Back-UPS BK500EI Standby UPS – 500 VA/300 W
General Purpose UPS £111.72 Exc. VAT / £134.06 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SUA5000RMI5U Line-interactive UPS – 5 kVA/4 kW
General Purpose UPS £3,409.85 Exc. VAT / £4,091.82 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Symmetra Double Conversion Online UPS – 125 kVA
Industrial UPS £70,967.71 Exc. VAT / £85,161.25 Inc. VAT



