Technical Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Hot Swappable | Yes |
| Output Voltage | 24 V DC |
| Battery Characteristics | Maintenance-free |
| Maximum Battery Life | 5 Year |
| Minimum Battery Life | 3 Year |
General Information
| Product Type | Battery Unit |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SUA24XLBP |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | SUA24XLBP |
| Product Name | 24V Battery Pack |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Miscellaneous
| Compatibility |
|
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 31.36 kg |
|---|---|
| Height | 216 mm |
| Width | 170 mm |
| Depth | 439 mm |
| Product Color | Black |
Environmental Conditions
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
|---|
