Tripp Lite’s SmartRack SRXFANROOF is ideal for increasing the ventilation in all rack enclosure server cabinets. The unit features (6) 208-240V high performance fans mounted in a roof panel, and includes toolless mounting hardware. Built-in cable access holes for routing of cables through fan roof panel. Supports 208-240V 50/60 Hz AC input.
“Cisco Fan Tray” has been added to your basket. View basket
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
Tripp Lite by Eaton SmartRack SRXFANROOF Fan Tray
Tripp Lite by Eaton SmartRack SRXFANROOF Fan Tray – 6 Fan – 11.9 m³/min
Out of stock
£208.66 Exc. VAT / £250.39 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
SRXFANROOF
Categories Accessories, Fan Trays, Rack & Cabling, Unifi Store
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | Fan Tray |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SRXFANROOF |
| Manufacturer Website Address | https://tripplite.eaton.com/ |
| Marketing Information | Tripp Lite's SmartRack SRXFANROOF is ideal for increasing the ventilation in all rack enclosure server cabinets. The unit features (6) 208-240V high performance fans mounted in a roof panel, and includes toolless mounting hardware. Built-in cable access holes for routing of cables through fan roof panel. Supports 208-240V 50/60 Hz AC input. |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Model | SRXFANROOF |
| Product Name | SRXFANROOF 208-240V 50/60Hz Fan Roof |
| Product Line | SmartRack |
| Brand Name | Tripp Lite by Eaton |
Miscellaneous
| Compatibility | Tripp Lite SMARTRACK Enclosures:
|
|---|
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 9.98 kg |
|---|---|
| Height | 53.3 mm |
| Width | 556.3 mm |
| Depth | 901.7 mm |
Technical Information
| Number of Fans | 6 |
|---|---|
| Maximum Air Flow | 11.9 m³/min |
Related products
-
APC by Schneider Electric AR7511 Cable Routing – Black
Accessories £77.43 Exc. VAT / £92.92 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric InRow RD ACRD201 Airflow Cooling System – Black
Accessories £9,409.02 Exc. VAT / £11,290.82 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric AR7572 Cable Organizer – Black
Accessories £111.62 Exc. VAT / £133.94 Inc. VAT
