The SRWO12US SmartRack 12U Flat-Pack Low-Profile Switch-Depth Wall-Mount Pivoting 2-Post Open Frame Rack stores and organizes EIA-standard 19-inch rack equipment compatible with 2-post mounting in network wiring closets, back offices and other secure areas with limited floor space where a locked enclosure is not required. Constructed from heavy-duty steel with a durable black powder-coated finish, the rack has a maximum load capacity of 150 pounds.The open frame design pivots to allow unrestricted access for installing, configuring and servicing equipment and cabling from any direction. The rack is simple to assemble and mount to the wall. Threaded 12-24 mounting holes and numbered rack spaces make equipment installation easy. Included locking pins secure the frame in position while pivoted for mounting equipment. The vertical mounting rails accommodate equipment up to 18 inches deep, such as network switches and patch panels. Assembly and equipment-mounting hardware is included.
Tripp Lite by Eaton SmartRack SRWO12US 12U Wall Mountable Rack Frame
Tripp Lite by Eaton SmartRack SRWO12US 12U Wall Mountable Rack Frame – Steel
- Built with steel to offer great resistance to damage and deterioration
- Built with steel which enhances the design and general presentation style of Rack Frame
- Rack Frame allows quick and easy retrieval of your items with better organising and feasible mounting
- Rack Frame allows you to effectively utilise most of the space available with maximum dependability
- Wall mountable rack frame is Ideal for permanent placement with added space efficiency
Out of stock
£156.09 Exc. VAT / £187.31 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | Rack Frame |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SRWO12US |
| Manufacturer Website Address | https://tripplite.eaton.com/ |
| Marketing Information | The SRWO12US SmartRack 12U Flat-Pack Low-Profile Switch-Depth Wall-Mount Pivoting 2-Post Open Frame Rack stores and organizes EIA-standard 19-inch rack equipment compatible with 2-post mounting in network wiring closets, back offices and other secure areas with limited floor space where a locked enclosure is not required. Constructed from heavy-duty steel with a durable black powder-coated finish, the rack has a maximum load capacity of 150 pounds.The open frame design pivots to allow unrestricted access for installing, configuring and servicing equipment and cabling from any direction. The rack is simple to assemble and mount to the wall. Threaded 12-24 mounting holes and numbered rack spaces make equipment installation easy. Included locking pins secure the frame in position while pivoted for mounting equipment. The vertical mounting rails accommodate equipment up to 18 inches deep, such as network switches and patch panels. Assembly and equipment-mounting hardware is included. |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Model | SRWO12US |
| Product Name | SmartRack SRWO12US Wall-Mount Pivoting Open Rack Frame |
| Product Line | SmartRack |
| Brand Name | Tripp Lite by Eaton |
Physical Characteristics
| Form Factor | Wall Mountable |
|---|---|
| Rack Height | 12U |
| Height | 773.4 mm |
| Width | 501.9 mm |
| Depth | 516.9 mm |
| Product Material | Steel |
Related products
-
APC by Schneider Electric AR7511 Cable Routing – Black
Accessories £77.50 Exc. VAT / £93.00 Inc. VAT

