The SRW6U SmartRack 6U Low-Profile Switch-Depth Wall-Mount Rack Enclosure Cabinet is designed to house EIA-standard 19-inch rack equipment in network wiring closets, retail locations, classrooms, back offices and other areas with limited floor space where you need equipment to be secure, organized and out of the way. Constructed from heavy-duty steel with a durable black powder-coated finish, the cabinet has a maximum load capacity of 200 pounds.The side panels and front door lock securely to help prevent damage, tampering or theft. The front, top, bottom and removable side panels are vented, which allows air to flow freely and keep equipment cool. The reversible front door can open left or right by rotating the cabinet 180° before mounting. Convenient top and bottom ports allow easy cable routing. The SRW6U comes fully assembled and ready to mount to the wall, or use Tripp Lite’s optional SRCASTER rolling caster kit to make it a mobile rack. Square and threaded mounting holes and numbered rack spaces make equipment installation easy. The vertical mounting rails adjust in 7/8-inch increments to accommodate equipment up to 16.5 inches deep, such as network switches and patch panels.
Tripp Lite by Eaton SmartRack SRW6U 6U Wall Mountable Rack Cabinet – 482.60 mm Rack Width
Tripp Lite by Eaton SmartRack SRW6U 6U Wall Mountable Rack Cabinet – 482.60 mm Rack Width – 63.50 kg Maximum Weight Capacity
- Rack Cabinet offers practical and convenient storage and organisation solutions that are adaptable to your space
- Wall mountable rack cabinet encourages collaboration and interactivity with maximum productivity
- Wall mountable rack cabinet is Ideal for permanent placement with added space efficiency
Out of stock
£154.13 Exc. VAT / £184.96 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | Rack Cabinet |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SRW6U |
| Manufacturer Website Address | https://tripplite.eaton.com/ |
| Marketing Information | The SRW6U SmartRack 6U Low-Profile Switch-Depth Wall-Mount Rack Enclosure Cabinet is designed to house EIA-standard 19-inch rack equipment in network wiring closets, retail locations, classrooms, back offices and other areas with limited floor space where you need equipment to be secure, organized and out of the way. Constructed from heavy-duty steel with a durable black powder-coated finish, the cabinet has a maximum load capacity of 200 pounds.The side panels and front door lock securely to help prevent damage, tampering or theft. The front, top, bottom and removable side panels are vented, which allows air to flow freely and keep equipment cool. The reversible front door can open left or right by rotating the cabinet 180° before mounting. Convenient top and bottom ports allow easy cable routing. The SRW6U comes fully assembled and ready to mount to the wall, or use Tripp Lite's optional SRCASTER rolling caster kit to make it a mobile rack. Square and threaded mounting holes and numbered rack spaces make equipment installation easy. The vertical mounting rails adjust in 7/8-inch increments to accommodate equipment up to 16.5 inches deep, such as network switches and patch panels. |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Model | SRW6U |
| Product Name | SRW6U Wall mount Rack Enclosure Server Cabinet |
| Product Line | SmartRack |
| Brand Name | Tripp Lite by Eaton |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 13.15 kg |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| Rack Width | 482.60 mm |
| Rack Height | 6U |
| Height | 368.3 mm |
| Width | 596.9 mm |
| Depth | 444.5 mm |
| Maximum Weight Capacity | 63.50 kg |

