The SRW12UHD SmartRack 12U Heavy-Duty Low-Profile Server-Depth Side-Mount Wall-Mount Rack Enclosure Cabinet is designed to house EIA-standard 19-inch rack equipment in network wiring closets, retail locations, classrooms, back offices and other areas with limited floor space where you need equipment to be secure, organized and out of the way. Constructed from heavy-duty steel with a durable black powder-coated finish, the cabinet has a maximum load capacity of 500 pounds.Because the low-profile cabinet mounts sideways, it extends less than 25 inches from the wall while housing equipment up to 32.5 inches deep, including 1U servers, UPS systems, battery packs, network switches and patch panels. The removable front panel and side doors lock securely to help prevent damage, tampering or theft. The top, bottom and sides are vented, which allows air to flow freely and keep equipment cool. Convenient top and bottom ports allow easy cable routing.The SRW12UHD comes fully assembled and ready to mount to the wall. Square and threaded mounting holes and numbered rack spaces make equipment installation easy. The vertical mounting rails adjust in 7/8-inch increments.
Tripp Lite by Eaton SmartRack SRW12UHD 12U Wall Mountable Rack Cabinet for Server – 482.60 mm Rack Width x 825.50 mm Rack Depth – Black
Tripp Lite by Eaton SmartRack SRW12UHD 12U Wall Mountable Rack Cabinet for Server – 482.60 mm Rack Width x 825.50 mm Rack Depth – Black – 226.80 kg Static/Stationary Weight Capacity
- Comes in black colour for an elegant and fashionable look
- Comes in black colour to better suit your theme and style
- Rack Cabinet allows quick and easy retrieval of your items with better organising and feasible mounting
- Rack Cabinet allows you to effectively utilise most of the space available with maximum dependability
- Server application, usage for easy accessibility with items, valuables, equipment organisational, storage, placement convenience
- Server application, usage for your items, valuables, equipment organisational, storage, placement convenience and ease
- Vented Top feature for maximum items, valuables, equipment organisational, storage, placement convenience
- Wall mountable rack cabinet encourages collaboration and interactivity with maximum productivity
- Wall mountable rack cabinet is Ideal for permanent placement with added space efficiency
Out of stock
£444.32 Exc. VAT / £533.18 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Application/Usage | Server |
|---|---|
| Features | Vented Top |
General Information
| Product Type | Rack Cabinet |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SRW12UHD |
| Manufacturer Website Address | https://tripplite.eaton.com/ |
| Marketing Information | The SRW12UHD SmartRack 12U Heavy-Duty Low-Profile Server-Depth Side-Mount Wall-Mount Rack Enclosure Cabinet is designed to house EIA-standard 19-inch rack equipment in network wiring closets, retail locations, classrooms, back offices and other areas with limited floor space where you need equipment to be secure, organized and out of the way. Constructed from heavy-duty steel with a durable black powder-coated finish, the cabinet has a maximum load capacity of 500 pounds.Because the low-profile cabinet mounts sideways, it extends less than 25 inches from the wall while housing equipment up to 32.5 inches deep, including 1U servers, UPS systems, battery packs, network switches and patch panels. The removable front panel and side doors lock securely to help prevent damage, tampering or theft. The top, bottom and sides are vented, which allows air to flow freely and keep equipment cool. Convenient top and bottom ports allow easy cable routing.The SRW12UHD comes fully assembled and ready to mount to the wall. Square and threaded mounting holes and numbered rack spaces make equipment installation easy. The vertical mounting rails adjust in 7/8-inch increments. |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Model | SRW12UHD |
| Product Name | SmartRack Heavy-Duty Side-Mount Wall-Mount Rack Enclosure Cabinet |
| Product Line | SmartRack |
| Brand Name | Tripp Lite by Eaton |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 45.99 kg |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| Rack Width | 482.60 mm |
| Rack Height | 12U |
| Height | 672.1 mm |
| Width | 629.2 mm |
| Depth | 919.5 mm |
| Static/Stationary Weight Capacity | 226.80 kg |
| Rack Depth | 825.50 mm |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
Related products
-
APC by Schneider Electric AR7511 Cable Routing – Black
Accessories £77.50 Exc. VAT / £93.00 Inc. VAT


