The SRW10US 10U Wall Mount Rack Enclosure Cabinet is designed to integrate wall-mounting, easy equipment access, and cable management in IT network applications with limited floor space. Ventilated front door and side panels allow generous airflow to keep equipment operating safely. Adjustable rack rails with square mounting holes accommodate up to 10U of standard 19″ rackmount equipment. Supports up to 140 lbs of equipment. A sturdy hinge between the cabinet and the wall-mount bracket allows the cabinet to swing away from the wall for easy access to equipment and cabling. Top and bottom panels include convenient cutouts for cable routing. Meets all enclosure requirements towards PCI DSS (Payment Card Industry Data Security Standard) compliance.
Tripp Lite by Eaton SmartRack SRW10US 10U Wall Mountable Rack Cabinet – 482.60 mm Rack Width
Tripp Lite by Eaton SmartRack SRW10US 10U Wall Mountable Rack Cabinet – 482.60 mm Rack Width – 63.50 kg Maximum Weight Capacity
- Rack Cabinet allows you to effectively utilise most of the space available with maximum dependability
- Rack Cabinet offers practical and convenient storage and organisation solutions that are adaptable to your space
- Wall mountable rack cabinet encourages collaboration and interactivity with maximum productivity
- Wall mountable rack cabinet is Ideal for permanent placement with added space efficiency
Out of stock
£301.91 Exc. VAT / £362.29 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | Rack Cabinet |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SRW10US |
| Manufacturer Website Address | https://tripplite.eaton.com/ |
| Marketing Information | The SRW10US 10U Wall Mount Rack Enclosure Cabinet is designed to integrate wall-mounting, easy equipment access, and cable management in IT network applications with limited floor space. Ventilated front door and side panels allow generous airflow to keep equipment operating safely. Adjustable rack rails with square mounting holes accommodate up to 10U of standard 19" rackmount equipment. Supports up to 140 lbs of equipment. A sturdy hinge between the cabinet and the wall-mount bracket allows the cabinet to swing away from the wall for easy access to equipment and cabling. Top and bottom panels include convenient cutouts for cable routing. Meets all enclosure requirements towards PCI DSS (Payment Card Industry Data Security Standard) compliance. |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Model | SRW10US |
| Product Name | SRW10US Wall mount Rack Enclosure Cabinet 10U 19" |
| Product Line | SmartRack |
| Brand Name | Tripp Lite by Eaton |
Physical Characteristics
| Form Factor | Wall Mountable |
|---|---|
| Rack Width | 482.60 mm |
| Rack Height | 10U |
| Height | 547.9 mm |
| Width | 599.9 mm |
| Depth | 546.1 mm |
| Maximum Weight Capacity | 63.50 kg |
Related products
-
APC by Schneider Electric AR8443A Cable Routing – Black
Accessories £143.89 Exc. VAT / £172.67 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric InRow RD ACRD201 Airflow Cooling System – Black
Accessories £9,419.17 Exc. VAT / £11,303.00 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric 1U Rack Shelf – 482.60 mm Rack Width – Black
Accessories £98.84 Exc. VAT / £118.61 Inc. VAT

