The SRVRTRAIL23 Mounting Rail Kit allows standard 19″ wide rackmounting capabilities to be converted into 23″ wide rackmounting capabilities, typically seen in TelCo applications. This kit works with the 42U Wide Racks (SR42UBWD, SR42UBWDSP1, SR42UBWDTAA, SR42UBDPWD and SR42UBWDVRT). SRVRTRAIL23 coems with a limited 5-year product warranty.
“Dell Desk Mount for Monitor, LCD Display – Black” has been added to your basket. View basket
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
Tripp Lite by Eaton SRVRTRAIL23 Mounting Rail Kit for Rack – Black
Tripp Lite by Eaton SRVRTRAIL23 Mounting Rail Kit for Rack – Black – 4
Out of stock
£226.17 Exc. VAT / £271.40 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
SRVRTRAIL23
Categories Accessories, Kits, Mounting Kits, Unifi Store
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | Mounting Rail Kit |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SRVRTRAIL23 |
| Manufacturer Website Address | https://tripplite.eaton.com/ |
| Marketing Information | The SRVRTRAIL23 Mounting Rail Kit allows standard 19" wide rackmounting capabilities to be converted into 23" wide rackmounting capabilities, typically seen in TelCo applications. This kit works with the 42U Wide Racks (SR42UBWD, SR42UBWDSP1, SR42UBWDTAA, SR42UBDPWD and SR42UBWDVRT). SRVRTRAIL23 coems with a limited 5-year product warranty. |
| Packaged Quantity | 4 |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Model | SRVRTRAIL23 |
| Product Name | 23" Wide Mounting Rail Kit |
| Brand Name | Tripp Lite by Eaton |
Miscellaneous
| Compatibility | Tripp Lite SmartRack Series Premium Enclosure:
|
|---|
Product Information
| Device Supported | Rack |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 17.24 kg |
|---|---|
| Height | 193 cm |
| Width | 7.6 cm |
| Depth | 5.1 cm |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
Related products
-
Meural MCAS327-10000S Wall Mount for Digital Photo Frame
Accessories £39.93 Exc. VAT / £47.92 Inc. VAT



