High quality, Double-conversion On-line UPS designed for essential power protection needs even in the most unstable power conditions.
“APC by Schneider Electric Back-UPS BK350EI Standby UPS – 350 VA/210 W” has been added to your basket. View basket
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric Easy UPS On-Line Double Conversion Online UPS – 2 kVA/1.80 kW
APC by Schneider Electric Easy UPS On-Line Double Conversion Online UPS – 2 kVA/1.80 kW – 2U Rack-mountable – 4 Hour Recharge – 3.07 Minute Stand-by – 230 V AC, 120 V AC Input – 230 V AC, 220 V AC Output – 4 x IEC 60320 C13 – Sine Wave – Serial Port – USB – LCD Display
- 2 kVA load capacity provides sufficient backup during power failures
- 230 V AC input voltage for optimal performance with maximum usability
- 230 V AC output voltage for maximum dependability and added productivity
- 4 Hour typical battery recharge time to allow optimal performance for longer hours with added efficiency
- Double Conversion Online UPS allows convenient, long-time usage with increased efficiency
- IEC 60320 C13 receptacle type offers maximum safety, convenience, and increased usability
- Keep your sensitive devices powered with a backup of up to 3.07 minute at full load
- Lead Acid battery chemistry for your convenience and better usability
- Prevent critical data loss by staying powered during a blackout with up to 1.80 kW load capacity
- Replaceable battery for reliable output for prolonged usage with maximum efficiency
Availability: 2 in stock
Estimated Delivery: Monday, 27th April
Future Stock on Order: 1
£623.70 Exc. VAT / £748.44 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
SRV2KRIRK-E
Categories General Purpose UPS, Power Equipment, Unifi Store, UPS
UPC/EAN Code:
0731304436928
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Battery Information
| Battery Life | 5 Year |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Backup/Run Time (Half Load) | 10.88 Minute |
| Backup/Run Time (Full Load) | 3.07 Minute |
| Replaceable Battery | Yes |
| DC System Voltage | 48 V DC |
| Typical Battery Recharge Time | 4 Hour |
General Information
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SRV2KRIRKE |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | High quality, Double-conversion On-line UPS designed for essential power protection needs even in the most unstable power conditions. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Easy UPS On-Line 2000VA Rack-mountable UPS |
| Product Line | Easy UPS On-Line |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Display & Graphics
| Display | LCD |
|---|
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
|---|---|
| Output Voltage | 230 V AC |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Input Voltage Range | 180 V AC - 285 V AC |
| Output Frequency | 50 Hz |
| Input Frequency | 40 Hz |
| Load Capacity (VA) | 2 kVA |
| Load Capacity (Watt) | 1.80 kW |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 18.80 kg |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 2U |
| Height | 86 mm |
| Width | 438 mm |
| Depth | 462 mm |
| Product Color | Black |
Management
| Network Management | Intelligent Card Slot |
|---|---|
| Alarm | On Battery |
Environmental Conditions
| Thermal Dissipation | 759 BTU/h |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
| Maximum Operating Elevation | 3 km |
| Maximum Storage Elevation | 15 km |
| Storage Relative Humidity | 0% - 95% |
| Storage Temperature | -20°C - 50°C |
| Sound Emission (A-Weighted) | 50 dB(A) |
Technical Information
| Cord Length | 1.50 m |
|---|---|
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Receptacle Detail | 4 x IEC 60320 C13 |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
Related products
-
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX3000RMHV2UNC Line-interactive UPS – 3 kVA/2.70 kW
General Purpose UPS £2,475.43 Exc. VAT / £2,970.52 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SUA5000RMI5U Line-interactive UPS – 5 kVA/4 kW
General Purpose UPS £3,415.66 Exc. VAT / £4,098.79 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Symmetra SY16K48H-PD Double Conversion Online UPS – 16 kVA
Industrial UPS £16,737.92 Exc. VAT / £20,085.50 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX3000RMHV2U Line-interactive UPS – 3 kVA/2.70 kW
General Purpose UPS £2,160.78 Exc. VAT / £2,592.94 Inc. VAT



