At 900W/1000VA this Smart-UPS On-Line Lithium-Ion battery backup system provides high-density, double conversion on-line pure sine wave power, preinstalled Network Management Card. In addition to cleaner, quieter power protection, this UPS is only around half size and weight of comparable UPS systems with similar runtime and has flexible rack and tower installation options. A new extended runtime battery pack provides longer runtime in a small 2U footprint while tripling the life expectancy of the UPS. SRTL 1-3kVA UPSs with this long runtime battery pack is perfect for applications critical for runtime.
APC by Schneider Electric Smart-UPS Double Conversion Online UPS – 1 kVA/900 W
APC by Schneider Electric Smart-UPS Double Conversion Online UPS – 1 kVA/900 W – 4U Rack/Tower – 2.27 Hour Stand-by – 120 V AC, 230 V AC Input – 220 V AC Output – 8 x IEC 60320 C13 – Sine Wave – USB – LCD Display
- 1 kVA load capacity – work without any interruption during power outages
- 120 V AC input voltage for better reliance and maximum dependability
- 220 V AC output voltage for better reliance and maximum usability
- 48V battery size for better reliance and optimal performance
- 900 W load capacity – backup power for your valuable electronics
- Double Conversion Online UPS allows convenient, long-time usage with increased efficiency
- IEC 60320 C13 receptacle type provides secure, reliable connection with added productivity
- IEC 60320 C14 plug/connector type for convenient usage with added dependability
- Lithium Ion (Li-Ion) battery chemistry for your convenience and better usability
- Up to 2.27 hour runtime on full load to preserve critical data from power shortage interruptions
Out of stock
£2,793.46 Exc. VAT / £3,352.15 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Battery Information
| Battery Life | 10 Year |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Size | 48V |
| Backup/Run Time (Half Load) | 4.20 Hour |
| Backup/Run Time (Full Load) | 2.27 Hour |
General Information
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SRTL1000RM4UXLI-NC |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | At 900W/1000VA this Smart-UPS On-Line Lithium-Ion battery backup system provides high-density, double conversion on-line pure sine wave power, preinstalled Network Management Card. In addition to cleaner, quieter power protection, this UPS is only around half size and weight of comparable UPS systems with similar runtime and has flexible rack and tower installation options. A new extended runtime battery pack provides longer runtime in a small 2U footprint while tripling the life expectancy of the UPS. SRTL 1-3kVA UPSs with this long runtime battery pack is perfect for applications critical for runtime. |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Smart-UPS 1000VA Rack/Tower UPS |
| Product Line | Smart-UPS |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Display & Graphics
| Display | LCD |
|---|
Power Description
| Input Voltage | 120 V AC |
|---|---|
| Output Voltage | 220 V AC |
| Surge Energy Rating | 340 J |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Input Voltage Range | 160 V AC - 275 V AC |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Input Frequency | 70 Hz |
| Load Capacity (VA) | 1 kVA |
| Load Capacity (Watt) | 900 W |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 40.70 kg |
|---|---|
| Form Factor | Rack/Tower |
| Rack Height | 4U |
| Height | 171 mm |
| Width | 432 mm |
| Depth | 590 mm |
| Product Color | Black |
Environmental Conditions
| Thermal Dissipation | 400 BTU/h |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
| Maximum Operating Elevation | 3.05 km |
| Maximum Storage Elevation | 15.24 km |
| Storage Relative Humidity | 0% - 95% |
| Storage Temperature | -15°C - 45°C |
| Sound Emission (A-Weighted) | 50 dB(A) |
Technical Information
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C14 |
|---|---|
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Receptacle Detail | 8 x IEC 60320 C13 |
Management
| Alarm | Alarm |
|---|
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
|---|---|
| EPO Port | Yes |
Related products
-
APC by Schneider Electric Symmetra SY96K96H Double Conversion Online UPS – 96 kVA
Industrial UPS £43,870.61 Exc. VAT / £52,644.73 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SURT3000XLIX554 Double Conversion Online UPS – 3 kVA/2.10 kW
General Purpose UPS £1,991.43 Exc. VAT / £2,389.72 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX3000RMHV2U Line-interactive UPS – 3 kVA/2.70 kW
General Purpose UPS £2,159.14 Exc. VAT / £2,590.97 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Back-UPS BR1500G-FR Line-interactive UPS – 1.50 kVA/865 W
General Purpose UPS £329.01 Exc. VAT / £394.81 Inc. VAT


