This APC Smart-UPS battery pack connected with SRT On-Line UPS, provides extended runtime to SRT mission critical applications. This 192V SRT extendable runtime battery pack is compatible with 8kVA/10kVA SRT Smart-UPS extended runtime models. Embedded monitoring at the cell, module, and cabinet level provides data of battery runtime and health. It is a lead-acid battery with a 2-year warranty. It is a lead-acid battery with a 2-year warranty. Its dimensions are 683mm (depth) x 432mm (height) x 130mm (width) and weighs 91.0kg. Ideal for Smart-UPS on-line mission critical applications.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric External Battery Pack
APC by Schneider Electric External Battery Pack – 192 V DC – Lead Acid – Spill-proof/Maintenance-free – 3 Year Minimum Battery Life – 5 Year Maximum Battery Life
- 192 V DC battery can be used as a convenient spare, giving you peace of mind
- In terms of cost per watt hours, it is an inexpensive choice providing efficient power
- Offers extended battery life for associated critical loads
- Safer compared to other lead-acid batteries, while its spill proof design makes it the perfect power source for your critical devices
Availability: 14 in stock
Estimated Delivery: Monday, 27th April
Future Stock on Order: 5
Due in Stock: 21/07/26
£1,291.47 Exc. VAT / £1,549.76 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
SRT192BP2
Categories Power Equipment, Unifi Store, UPS Batteries
UPC/EAN Code:
0731304292746
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Output Voltage | 192 V DC |
| Battery Energy | 1920 VAh |
| Battery Characteristics | Spill-proof/Maintenance-free |
| Maximum Battery Life | 5 Year |
| Minimum Battery Life | 3 Year |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
|---|---|
| Compatibility | Smart-UPS SRT:
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
General Information
| Product Type | External Battery Pack |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SRT192BP2 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | This APC Smart-UPS battery pack connected with SRT On-Line UPS, provides extended runtime to SRT mission critical applications. This 192V SRT extendable runtime battery pack is compatible with 8kVA/10kVA SRT Smart-UPS extended runtime models. Embedded monitoring at the cell, module, and cabinet level provides data of battery runtime and health. It is a lead-acid battery with a 2-year warranty. It is a lead-acid battery with a 2-year warranty. Its dimensions are 683mm (depth) x 432mm (height) x 130mm (width) and weighs 91.0kg. Ideal for Smart-UPS on-line mission critical applications. |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Smart-UPS SRT 192V 8kVA and 10kVA Battery Pack |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 91 kg |
|---|---|
| Height | 432 mm |
| Width | 130 mm |
| Depth | 682.7 mm |
| Product Color | Black |
Related products
-
APC by Schneider Electric SUA48RMXLBP3U External Battery Pack
Power Equipment £905.09 Exc. VAT / £1,086.11 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric SURTA48XLBPJ External Battery Pack
Power Equipment £717.15 Exc. VAT / £860.58 Inc. VAT
